Wyrok SN z dnia 19 listopada 2015 r., sygn. V CSK 159/15
Po zbyciu przez Skarb Państwa wszystkich akcji skomercjalizowanej spółki akcyjnej jej statut może być zmieniony przez wykreślenie postanowień dotyczących powoływania członków rady nadzorczej przez pracowników.
Biuletyn SN nr 2/2016
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Mirosław Bączyk
SSN Jan Górowski
w sprawie z powództwa Z. Ł. przeciwko Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w L. S.A. z siedzibą w L. o stwierdzenie nieważności uchwały, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 listopada 2015 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 19 września 2014 r.,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od powoda na rzecz pozwanego 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 marca 2014 r. Sąd Okręgowy w L. oddalił powództwo Z. Ł. przeciwko Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej S.A. w L. o ustalenie nieważności uchwały nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 18 grudnia 2013 r., której przedmiotem była zmiana statutu spółki.
Z ustaleń wynika, że przedsiębiorstwo państwowe Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w L. w 1999 r. zostało przekształcone w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. W spółce tej pracownicy otrzymali nieodpłatnie część akcji. Powołana została rada nadzorcza, a nadany przez organ założycielski statut gwarantował udział pracowników w jej składzie.