Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 4 grudnia 2015 r., sygn. I CSK 1063/14

Ten, kto występuje w transakcjach internetowych pod danym nazwiskiem, jest w istocie tą osobą, a wszelkie nieprawidłowości, w tym podszycie się pod kogoś nie powinny obciążać osób trzecich.

Gazeta Prawna nr 34/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący)

SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)

SSN Karol Weitz

w sprawie z powództwa C. spóki z o.o. w S. przeciwko M. K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 4 grudnia 2015 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 31 lipca 2014 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny, zmieniając na skutek apelacji pozwanego M. K. wyrok Sądu Okręgowego - Sądu Gospodarczego w R. z dnia 23 grudnia 2013 r., wyrokiem z dnia 31 lipca 2014 r. oddalił powództwo firmy C. Spółka z o.o. w S. i rozstrzygnął o kosztach postępowania.

W sprawie został ustalony następujący stan faktyczny. Powód zlecił G. T. przewóz 24 ton cukru z S. do odbiorcy w M. na Litwie. Pozwany wykonał część przewozu na trasie z S. do T., gdzie przesyłka została rozładowana na polecenie osób podszywających się pod firmę G. T. Trzy osoby zostały skazane za zabór mienia, co uczyniły posługując się fałszywymi dokumentami w postaci polisy OC przewoźnika drogowego oraz licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy. Wprowadzając w błąd zleceniodawcę co do tożsamości osób i firmy wykonującej zlecenie oraz co do faktycznego zamiaru realizacji zleconej usługi transportowej doprowadzili oni do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez powoda - zleceniodawcę. Uczynili to w ten sposób, że przejmując na internetowej giełdzie transportowej T. zlecenie przewozu 24 ton cukru zmienili miejsce przeznaczenia tego ładunku na T., gdzie towar przeładowano i wywieziono w celu dalszej odsprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00