Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 16 stycznia 2015 r., sygn. III CSK 96/14

1. Orzeczenie sądu administracyjnego wydane na podstawie art. 145 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (jedn. tekst: Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) oznacza stwierdzenie we właściwym postępowaniu – w rozumieniu art. 4171 § 2 k.c. – niezgodności z prawem ostatecznej decyzji administracyjnej. Orzeczenie to nie przesądza, że pomiędzy niezgodnością decyzji z prawem a szkodą zachodzi adekwatny związek przyczynowy.

2. Odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wydaniem przez samorządowe kolegium odwoławcze decyzji o utrzymaniu w mocy wadliwej decyzji organu gminy o odmowie wydania warunków zabudowy ponosi Skarb Państwa (art. 4171 § 2 k.c.).

3. Ustalenie, czy zachodzi adekwatny związek przyczynowy pomiędzy stwierdzoną przewlekłością postępowania administracyjnego a szkodą nie jest możliwe do czasu zakończenia tego postępowania, jeżeli konstrukcja odpowiedzialności odszkodowawczej opiera się na przewidywaniu, jakiej treści decyzja powinna być zgodnie z prawem wydana.

Biuletyn Izby Cywilnej SN nr 3/2016

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Kwaśniewski

SSN Maria Szulc

Protokolant Katarzyna Bartczak

w sprawie z powództwa H. M., J. K. i małoletniej A. K. działającej przez matkę J. K. przeciwko Gminie W. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 16 stycznia 2015 r., skargi kasacyjnej powódek J. K. i małoletniej A. K. działającej przez matkę J. K. od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 5 listopada 2013 r.,

1) oddala skargę kasacyjną;

2) nie obciąża powódek kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie H. M., J. K. i K. K. wnieśli o zasądzenie od Gminy W. na rzecz H. M. kwoty 27.800 zł oraz na rzecz K. K. i J. K. kwot po 236.100 zł tytułem odszkodowania z ustawowymi odsetkami od dnia 27 lipca 2011 r.

Twierdzili, że na skutek niezgodnej z prawem ostatecznej decyzji Burmistrza W. z dnia 4 sierpnia 2008 r. odmawiającej wydania warunków zabudowy dla inwestycji planowanej przez powodów oraz przewlekłości postępowania prowadzonego przez Burmistrza Gminy W. dotyczącego wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych realizacji planowanego przez nich przedsięwzięcia ponieśli szkodę w postaci zysku netto w wyniku opóźnienia w rozpoczęciu działalności planowanej inwestycji. Roszczenie odszkodowawcze obejmuje szkodę poniesioną w okresie od dnia 15 marca 2008 r. do dnia 30 czerwca 2011 r. (data wniesienia powództwa). Data 15 marca 2008 r. to termin, w którym organ administracyjny powinien wydać decyzję uwzględniającą wniosek złożony przez inwestorów o wydanie warunków zabudowy dla planowanej przez nich inwestycji. Od dnia 4 sierpnia 2008 r. pozostawała w obrocie prawnym decyzja niezgodna z prawem wydana przez Burmistrza Gminy W. o odmowie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji powodów. Poza tym do dnia 11 stycznia 2011 r. stwierdzono bezczynność w wydaniu przez Burmistrza Gminy W. decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych planowanego przez powodów przedsięwzięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00