Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 8 października 2014 r., sygn. III KRS 44/14

Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do merytorycznego badania przesłanek warunkujących przeniesienie sędziego w stan spoczynku (art. 70 § 1 p.u.s.p.), a rozpoznając odwołanie od uchwały Rady jest związany ustaleniami faktycznymi stanowiącymi jej podstawę (art. 39813 § 2 k.p.c. związku z art. 44 ust. 3 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa). Wynika z tego, że Sąd Najwyższy nie prowadzi jakiegokolwiek postępowania dowodowego ani nie dokonuje oceny dowodów przeprowadzonych przez KRS.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Iwulski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Maciej Pacuda

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z odwołania Prezesa Sądu Okręgowego w [...] od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 9 maja 2014 r. w przedmiocie przeniesienia w stan spoczynku R. K. sędziego Sądu Rejonowego w [...], po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 października 2014 r.,

uchyla zaskarżoną uchwałę i przekazuje sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia 9 maja 2014 r. Krajowa Rada Sądownictwa (dalej KRS lub Rada) postanowiła uwzględnić wniosek sędziego Sądu Rejonowego w [...]R.K.o przeniesienie go w stan spoczynku z dniem 10 grudnia 2013 r. W uzasadnieniu uchwały Rada wywiodła, że R.K. wnioskował o przeniesienie w stan spoczynku z uwagi na stwierdzoną u niego niezdolność do pełnienia obowiązków sędziowskich. W dniu 12 lutego 2014 r. na posiedzeniu Zespołu członków Rady (dalej Zespół), odbytym w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie zasadności wniosku, "uwzględniono" dokumentację przedłożoną do akt sprawy (w tym zwolnienie lekarskie, skierowanie na leczenie adaptacyjno-rehabilitacyjne, recepty oraz kartę informacyjną pobytu wnioskodawcy na Oddziale [...]Powiatowego Centrum Zdrowia [...]). Po zapoznaniu się z dokumentacją członkowie Zespołu wyrazili opinię, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy jest wystarczający do zajęcia wiążącego stanowiska w przedmiocie oceny zasadności wniosku. Po dyskusji odbyło się głosowanie, na którym członkowie Zespołu jednogłośnie zarekomendowali poparcie dla wniosku. Na posiedzeniu Rady, które odbyło się w dniach 11-14 lutego 2014 r. postanowiono odroczyć rozpoznanie wniosku sędziego do czasu zakończenia postępowania kontrolnego, jakie na wniosek Prezesa Sądu Rejonowego w [...]prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych (przedmiotem kontroli była ocena prawidłowości korzystania przez wnioskodawcę ze zwolnienia lekarskiego). W dniu 8 maja 2014 r. Zespół odbył kolejne posiedzenie, na którym jednogłośnie ponowił poparcie dla wniosku. Podczas posiedzenia w dniu 9 maja 2014 r. Rada -"po zapoznaniu się z całą dokumentacją w sprawie" -podtrzymała stanowisko Zespołu a następnie stosunkiem głosów 8 "za", 1 "przeciw" przy 4 "wstrzymujących się" uznała, że w okolicznościach rozpoznawanej sprawy zostały spełnione ustawowe przesłanki do przeniesienia wnioskodawcy z dniem 10 grudnia 2013 r. w stan spoczynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00