Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 13 lutego 2014 r., sygn. I UK 323/13

W świetle art. 8 ust. 2a ustawy systemowej pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy. Teza ta jest aktualna także w stosunku do pracowników wykonujących taką pracę na podstawie umowy zlecenia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)

SSN Józef Iwulski

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania J. P. i Szpitala Specjalistycznego w K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w K. o wysokość składki, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 13 lutego 2014 r., skargi kasacyjnej Szpitala Specjalistycznego w K. od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 5 marca 2013 r.

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 czerwca 2012 r. Sąd Okręgowy w K. oddalił odwołania Szpitala Specjalistycznego w K. (dalej: "płatnik") i J. P. (dalej: "ubezpieczony") od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w K. z dnia 1 września 2011 r., stwierdzającej, że płatnik powinien wliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ubezpieczonego kwoty przychodu uzyskane przez z niego w okresie od sierpnia 2009 r. do grudnia 2010 r. na skutek realizacji umowy zlecenia zawartej z firmą O. - M. Spółką z o.o. z siedzibą w K. (dalej: "podwykonawca"). Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia.

W dniu 31 stycznia 2007 r. płatnik zawarł z Narodowym Funduszem Zdrowia - Oddziałem Wojewódzkim w K. umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - leczenie szpitalne. Na podstawie § 2 pkt 2 tej umowy płatnik korzystał z usług podwykonawcy, z którym zawarł umowy z dnia 30 czerwca 2009 r. i z dnia 31 grudnia 2009 r., na mocy których płatnik zlecił podwykonawcy obowiązek udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie określonym w umowach. Udzielaniem tych świadczeń miał się zajmować zespół lekarzy, których skład i kwalifikacje określał załącznik do umowy. Ubezpieczony od dnia 10 lutego 2009 r. zatrudniony jest u płatnika na podstawie umowy o pracę na stanowisku lekarza-rezydenta na Oddziale II Chorób Wewnętrznych. W dniu 1 lipca 2009 r. ubezpieczony zawarł z podwykonawcą umowę zlecenia, na podstawie której przyjął obowiązek udzielania na rzecz zleceniodawcy świadczeń opieki zdrowotnej z dziedziny chorób wewnętrznych, polegających na pełnieniu dyżurów medycznych w zakładach opieki zdrowotnej, z którymi zleceniodawca zawarł w tym zakresie odpowiednie umowy. Na podstawie przedmiotowej umowy zlecenia, w okresie objętym zaskarżoną decyzją, ubezpieczony pełnił dyżury lekarskie na Oddziale II Chorób Wewnętrznych, Oddziale Reumatologii i Oddziale Rehabilitacji płatnika. W ramach pełnionych dyżurów była udzielana pomoc wyłącznie pacjentom Szpitala.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00