Wyrok SN z dnia 10 października 2014 r., sygn. III CSK 266/13
Odpłatne rozporządzenie przez osobę trzecią w okolicznościach przewidzianych w art. 531 § 2 k.c. częścią uzyskanej od dłużnika korzyści nie uzasadnia - na podstawie art. 405 k.c. - odpowiedzialności wobec wierzyciela osoby, na której rzecz rozporządzenie nastąpiło, jeżeli pozostająca w majątku osoby trzeciej część korzyści może doprowadzić do zaspokojenia chronionej wierzytelności (art. 532 k.c.).
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Kwaśniewski (przewodniczący)
SSN Mirosław Bączyk (sprawozdawca)
SSN Barbara Myszka
w sprawie z powództwa J. E. przeciwko Wytwórni Konstrukcji Stalowych "O." sp. z o.o. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 października 2014 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 21 lutego 2013 r.,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. oddala wniosek strony pozwanej o zasądzenie od powoda kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód J. E. żądał od pozwanej Wytwórni Konstrukcji Stalowych "O." - Spółki z o.o. zasądzenia kwoty 4.661.770,50 zł z odsetkami od dnia 6 października 2011 r. na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Powód uzyskał bowiem wobec pozwanego prawomocny wyrok pauliański (art. 527 k.c.), obejmujący umowę sprzedaży użytkowania wieczystego (ustanowionego na działce o nr 4/4) z dnia 31 października 2002 r. Dłużnik powoda T. (obecna nazwa: A. Spółka z o.o.) dokonał podziału nabytych działek, następnie zbył prawo użytkowania wieczystego na rzecz swoich wierzycieli (w postępowaniu układowym). Dochodzona kwota jako przeznaczona na zaspokojenie należności tych wierzycieli stanowiła bezpodstawne wzbogacenie pozwanego (osoby trzeciej) kosztem powoda (wierzyciela pauliańskiego). Jako dodatkową podstawę prawną roszczenia powód podał przepisy o odpowiedzialności deliktowej.