Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 21 marca 2014 r., sygn. IV CSK 383/13

1. Istnienie interesu prawnego w uzyskaniu ochrony, jaką zapewnia powództwo o ustalenie, oceniane być musi elastycznie, przez pryzmat konkretnych okoliczności i przy uwzględnieniu celowościowej wykładni tego pojęcia.

2. Określenie warunków wymaganych od uczestników konkursu ofert na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej nie kreuje praw ani obowiązków jego uczestników lecz tylko wskazuje adresatów, którzy mogą wziąć udział w konkursie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)

SSN Maria Szulc

SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego [...] przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia w W. K./.../-P./.../ Oddziałowi Wojewódzkiemu w B. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 21 marca 2014 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 16 stycznia 2013 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód - Wojewódzki Szpital Zespolony [...] wystąpił przeciwko pozwanemu Narodowemu Funduszowi Zdrowia w W., Oddziałowi Wojewódzkiemu w B. z powództwem o ustalenie nieważności zapisów § 1 ust. 2 umowy zawartej przez strony w dniu 31 grudnia 2008 r. zobowiązujących powoda do wykonywania umowy zgodnie z § 25 pkt 1 i 9 zarządzenia nr 93/2008/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne i § 23 pkt 1 i 10 zarządzenia nr 69/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, z uwagi na wydanie tych przepisów bez upoważnienia ustawowego oraz ze względu na ich sprzeczność z art. 14 w zw. z art. 97 ust. 3 pkt. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027 ze zm., dalej powoływana jako "u.o.ś.o.z."), art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm., powoływana dalej jako "u.z.o.z."), art. 5 k.c. oraz § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2008 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1447, dalej jako "rozporządzenie z dnia 20 czerwca 2008 r."). Interes prawny w żądaniu ustalenia powód uzasadnił koniecznością stosowania się do zasad rozliczania świadczeń, których zgodność z prawem kwestionuje i których stosowanie może prowadzić do pomniejszenia świadczeń należnych mu od pozwanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00