Wyrok SN z dnia 2 października 2013 r., sygn. II UK 170/13
Jeżeli przed wyjazdem do pracy za granicę pracownik nie był ubezpieczony w Polsce, wówczas będzie podlegał ubezpieczeniom obowiązkowym w kraju delegowania.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca)
SSA Magdalena Kostro - Wesołowska
Protokolant Małgorzata Beczek
w sprawie z wniosku P. W. Sp. z o.o. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych z udziałem zainteresowanej E. B. o wydanie zaświadczenia o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 2 października 2013 r., skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego [...] z dnia 29 listopada 2012 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 29 listopada 2012 r. oddalił apelację P.W. Spółki z o.o. od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 25 czerwca 2012 r., którym
oddalono odwołanie tej spółki od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 26 kwietnia 2011 r., odmawiającej wydania zaświadczenia dotyczącego ustawodawstwa właściwego, potwierdzającego, że zainteresowana E. B. w okresie wykonywania pracy na terytorium Francji od 1 lipca 2010 r. do 5 września 2010 r. podlegała polskiemu ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych.
Według ustaleń faktycznych poczynionych w tej sprawie przez Sąd pierwszej instancji, odwołująca się ma siedzibę i prowadzi w Polsce działalność agencji pracy tymczasowej, polegającą na wyszukiwaniu miejsc pracy i pozyskiwaniu pracowników oraz ich udostępnianiu. Spółka działa w branży budowlanej i turystyczno - hotelarskiej, współpracując z przedsiębiorcami we Francji i w Polsce. Administracja, a także kadry, księgowość i marketing prowadzone są w Polsce. Znaczna część dochodów spółki w 2010 r. uzyskana została za granicą, tam też była zatrudniona większość pracowników. Zainteresowana E. B. zawarła z odwołującą się w dniu 25 czerwca 2010 r. umowę o pracę na czas określony od 1 lipca do 5 września 2010 r., w ramach której wykonywała pracę kelnerki w pełnym wymiarze czasu pracy na rzecz i pod kierownictwem francuskiego pracodawcy użytkownika "G." Zainteresowana od 1 października 2009 r. była uczestniczką studiów doktoranckich w zakresie literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Pedagogicznego [...], natomiast od 23 lutego 2011 r. zgłoszona była z tego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Wcześniej, tj. od 1 sierpnia 2004 r., zainteresowana była zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkini rodziny I. B. Ubezpieczenie to zostało przerwane okresem ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia od 4 maja do 30 czerwca 2005 r., a po tym okresie zainteresowanej nie zgłoszono ponownie do rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego.