Wyrok SN z dnia 29 maja 2013 r., sygn. II PK 281/12
Rozwiązanie umowy o pracę z powodu posiadania przez pracownika uprawnień emerytalnych może stanowić rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika w rozumieniu art. 2 pkt 5 lit. c ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, nawet przy przyjęciu, iż rozwiązanie stosunku pracy z powodu tak określonej przyczyny nie jest jego rozwiązaniem wyłącznie z przyczyny niedotyczącej pracownika w rozumieniu art. 10 ust. 1 w związku z art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych z 2003 r. Nie ma przy tym żadnego racjonalnego uzasadnienia dla różnicowania sytuacji pracowników w zakresie uprawnienia do nieodpłatnego nabycia akcji w zależności od tego, czy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracowników w ramach zwolnień grupowych, gdzie posiadanie uprawnień emerytalnych może stanowić kryterium doboru pracowników do zwolnienia, czy też w ramach zwolnień indywidualnych, w przypadku których dla zastosowania przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych z 2003 r. konieczna jest wyłączność niedotyczącej pracownika przyczyny rozwiązania stosunku pracy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (przewodniczący, uzasadnienie)
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
SSN Jolanta Strusińska-Żukowska
w sprawie z powództwa M.L. przeciwko P.H.N. Spółce Akcyjnej w W. poprzednio D. w W. Spółce Akcyjnej z siedzibą w W. o ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 29 maja 2013 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W z dnia 9 lutego 2012 r., sygn. akt [...]
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 listopada 2010 r. Sąd Rejonowy [...] w W. oddalił powództwo M.L. przeciwko D. w W. S.A. w W. (obecnie P.H.N. S.A. w W.) o ustalenie uprawnień do nieodpłatnego nabycia akcji. Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia.