Wyrok SN z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. II CSK 292/12
Przewidziane w art. 499 k.c. oświadczenie o potrąceniu ma charakter konstytutywny, bez niego - mimo spełnienia ustawowych przesłanek potrącenia (art. 498 § 1 k.c.) - nie dojdzie do wzajemnego umorzenia wierzytelności. Oświadczenie to staje się skuteczne dopiero z chwilą, gdy doszło do wierzyciela wzajemnego w taki sposób, że mógł się on zapoznać z jego treścią (art. 61 k.c.). Ponadto wspomniane oświadczenie, które nie wymaga zachowania szczególnej formy, powinno być złożone w sposób, który w dostatecznym stopniu ujawnia jego treść.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Anna Kozłowska (przewodniczący)
SSN Hubert Wrzeszcz (sprawozdawca)
SSN Kazimierz Zawada
w sprawie z powództwa "D." A. K., W. N. spółki jawnej w Z. przeciwko Gminie S. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 lutego 2013 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 25 stycznia 2012 r., uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 września 2011 r. Sąd Okręgowy w G. oddalił powództwo o zapłatę 76 000 zł z ustawowymi odsetkami od 1 października 2010 r. i orzekł o kosztach procesu.
Sąd ustalił, że dnia 21 września 2009 r. W. K., właściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego W. K. z siedzibą w C., i pozwana Gmina S. zawarli umowę nr [...], w której pozwana zleciła W. K. wykonanie prac związanych z realizacją zadania inwestycyjnego w ramach L. Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Przewidziane w umowie prace polegały na przebudowie oznaczonych pomieszczeń w budynku położonym w S. przy ul. [...]. W umowie ustalono wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 3 638 881,64 zł brutto.