Orzeczenie
Uchwała SN z dnia 12 czerwca 2012 r., sygn. III PZP 4/12
Sąd Najwyższy w składzie: SSN Kazimierz Jaśkowski (przewodniczący) SSN Maciej Pacuda SSN Romualda Spyt (sprawozdawca) Protokolant Edyta Jastrzębska
w sprawie z powództwa A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. przeciwko Annie G. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 czerwca 2012 r., zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem przez Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. z dnia 23 kwietnia 2012 r., […],
„czy w skład kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia praw i celowej obrony strony reprezentowanej przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego wchodzą koszty przejazdów takiego pełnomocnika do sądu w celu wzięcia udziału w rozprawie?”
podjął uchwałę:
Celowe i niezbędne koszty przejazdu profesjonalnego pełnomocnika strony w celu wzięcia udziału w rozprawie wchodzą w skład kosztów procesu (art. 98 § 1 i 3 k.p.c.).
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 23 kwietnia 2012 r. Sąd Okręgowy - Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L., na podstawie art. 390 § 1 k.p.c., przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia następujące zagadnienie prawne: czy w skład kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia praw i celowej obrony strony reprezentowanej przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego wchodzą koszty przejazdów takiego pełnomocnika do sądu w celu wzięcia udziału w rozprawie?
Zagadnienie to powstało w związku z rozpoznawaniem sprawy z powództwa A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. przeciwko Annie G. o odszkodowanie.
Postanowieniem zawartym w pkt II wyroku z dnia 13 grudnia 2011 r. Sąd Rejonowy w L. zasądził od A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na rzecz pozwanej Anny G. kwotę 152 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Sąd Rejonowy wskazał, że na zasądzone na podstawie art. 98 § 1 i 3 k.p.c. koszty procesu składa wynagrodzenie pełnomocnika pozwanej, obliczone według stawek określonych w § 6 pkt 2 w związku z § 11 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz.U. Nr 163, poz. 1349 ze zm.) oraz opłata od pełnomocnictwa. Sąd odmówił przyznania pełnomocnikowi pozwanej kosztów dojazdu z Warszawy do L. w kwocie 1.136,68 zł, powołując się na postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 8 kwietnia 2011 roku, w sprawie II CZ 137/10, w którym Sąd Najwyższy stwierdził, że w skład kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia praw i celowej obrony nie wchodzą koszty przejazdu do sądu pełnomocnika będącego adwokatem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right