Orzeczenie
Postanowienie SN z dnia 11 sierpnia 2011 r., sygn. I CSK 647/10
Posiadanie samoistne rzeczy przez małżonków pozostających w ustawowym ustroju majątkowym, odmiennie niż w wypadku współposiadania przez osoby niepołączone wspólnością łączną, oznacza realizowanie przez każdego z nich całości praw.
Teza urzędowa
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Antoni Górski (przewodniczący)
SSN Jan Górowski
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Adama M.
przy uczestnictwie Haliny M. i Miasta W.
o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 11 sierpnia 2011 r.,
skarg kasacyjnych wnioskodawcy i uczestnika postępowania Miasta W.
od postanowienia Sądu Okręgowego w W.
z dnia 24 marca 2010 r.,
1) uchylił zaskarżone postanowienie w punkcie 1 oraz 2 i oddala apelację uczestnika Miasta W. w całości;
2) oddalił skargę kasacyjną uczestnika Miasta W.;
3) oddalił wnioski stron o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 12 sierpnia 2009 r. Sąd Rejonowy w W. stwierdził, że wnioskodawca Adam M. nabył z dniem 27 maja 2005 r. przez zasiedzenie własność nieruchomości położonej w W. przy ul. W., stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym 66 i powierzchni 195 m2 w obrębie 1-04-06, dla której Sąd Rejonowy w W. prowadzi księgę wieczystą. Rozstrzygnięcie zastało oparte na następujących ustaleniach.
W dniu 16 lipca 1966 r. żona wnioskodawcy - Halina M. kupiła do swojego majątku odrębnego prawo użytkowania wieczystego działki obecnie oznaczonej numerem 67 o powierzchni 315 m. Działka była zabudowana domem jednorodzinnym i została wydana małżonkom M. w dniu 31 października 1966 r. Do działki nr 67 przylega sporna działka nr 66. Na postawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz. 279 ze zm.) działka nr 66 przeszła na własność Gminy M. St. Warszawy, a następnie Skarbu Państwa. Z dniem 27 maja 1990 r. została skomunalizowana i stała się własnością gminy Miasta W. Wraz z działką nr 67 małżonkowie M. obieli w posiadanie i zaczęli użytkować również działkę nr 66, przyłączając ją do zajmowanego przez siebie terenu. Wnioskodawca oczyścił sporną działkę z gruzu i złomu, doprowadzając do stanu umożliwiającego korzystanie z niej. W 1968 r. Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej W. wydało wnioskodawcy pozwolenie na budowę ogrodzenia prowizorycznego działki nr 66 na granicy z działką nr 64. Adam M. wykonał ogrodzenie całej objętej nieruchomości i użytkował ją rolniczo. Nikt nie ingerował we władanie wnioskodawcy, sąsiedzi uważali wnioskodawcę oraz jego żonę za właścicieli obydwu działek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right