Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 21 stycznia 2011 r., sygn. III CZP 116/10

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Jacek Gudowski (przewodniczący) SSN Grzegorz Misiurek SSN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Renaty B. przeciwko Gminie Miejskiej K. o zapłatę, po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 21 stycznia 2011 r., zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w K. postanowieniem z dnia 14 października 2010 r.,

"Czy niewskazanie przez gminę w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym opróżnienia lokalu mieszkalnego - pomieszczenia tymczasowego, o którym mowa w art. 1046 § 4 k.p.c. w sytuacji wykonania przez komornika obowiązków określonych w § 2 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 stycznia 2005 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości oraz szczegółowych warunków, jakim powinno odpowiadać tymczasowe pomieszczenie (Dz.U. z 2005 r. Nr 17 poz. 155) - może rodzić po stronie gminy odpowiedzialność odszkodowawczą wobec właściciela lokalu objętego egzekucją, w szczególności opartą o art. 417 § 1 k.c.?"

podjął uchwałę:

Gmina może ponosić wobec właściciela lokalu odpowiedzialność na podstawie art. 417 § 1 k.c. za szkodę wyrządzoną niewskazaniem pomieszczenia tymczasowego, o którym mowa w art. 1046 § 4 k.p.c.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w K. wyrokiem z dnia 10 maja 2010 r. zasądził od pozwanej Gminy Miejskiej K. na rzecz powódki Renaty B. określone w wyroku kwoty przyjmując, że pozwana ponosi odpowiedzialność na podstawie art. 417 k.c. za szkodę wyrządzoną powódce wskutek niewskazania - w toku egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego stanowiącego własność powoda - pomieszczenia tymczasowego, do którego dłużnik mógłby zostać przekwaterowany. Stwierdził, że obowiązek wskazania takiego pomieszczenia nakłada na gminę art. 1046 § 4 k.p.c. W rezultacie uwzględnił roszczenie odszkodowawcze powoda w zakresie, w jakim uznał je za wykazane.

Pozwana zaskarżyła ten wyrok apelacją, zarzucając między innymi naruszenie art. 1046 § 4 k.p.c. w zw. z art. 417 k.c. przez uznanie, że na gminie ciąży obowiązek odszkodowawczy z tytułu niedostarczenia pomieszczenia tymczasowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00