Wyrok SN z dnia 5 maja 2010 r., sygn. I UK 336/09
Pozbawienie strony możliwości wypowiedzenia się co do przeprowadzonego przez sąd dowodu oznacza takie naruszenie zasad postępowania, które musi być ocenione jako pozbawienie możliwości obrony jej praw prowadzące do nieważności postępowania (art. 379 pkt 5 w związku z art. 391 § 1 k.p.c.). Sąd Najwyższy z urzędu bierze te okoliczności pod rozwagę. Strona ma prawo zapoznania się i skomentowania każdego dowodu.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Małgorzata Gersdorf
SSN Zbigniew Hajn
w sprawie z odwołania Mieczysława G. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C. o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 maja 2010 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w K. z dnia 5 maja 2009 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w K. do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Oddział w C. decyzją z 9 października 2007 r. odmówił Mieczysławowi G. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową.
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. wyrokiem z dnia 6 sierpnia 2008 r., zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznał ubezpieczonemu prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z choroba zawodową od 1 lipca 2007 r. na stałe.
Sąd Okręgowy ustalił że Mieczysław G. urodzony 5 marca 1949 r., z zawodu ślusarz, pracował jako pracownik fizyczny w pyłach związków organicznych, w tym w azbeście. M. O. M. P. w K. wydał w dniu 13 lutego 2001 r. orzeczenie lekarskie o rozpoznaniu u odwołującego się choroby zawodowej - pylicy azbestowej płuc w stanie wydolności układu oddechowego. Decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego w C. z dnia 12 marca 2001 r. stwierdzono u odwołującego się chorobę zawodową - pylicę azbestową płuc.