Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 17 września 2010 r., sygn. II CSK 146/10

Przepisy ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa nie określały organów właściwych w sprawie ustalenia ceny sprzedaży nieruchomości na poziomie niższym od jej wartości i udzielenia bonifikaty przewidzianej w art. 68 ust. 1 u.g.n., poddawały jednak nieruchomości przekazane Agencji Mienia Wojskowego odrębnemu reżimowi. Fakt wprowadzenia odrębnego reżimu gospodarowania, połączony z przekazaniem mienia, a następnie z wykreśleniem nieruchomości przekazanych Agencji przez Ministra Obrony Narodowej z ewidencji zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, którymi gospodaruje starosta wykonujący zadania z zakresu administracji państwowej, powoduje konieczność uwzględnienia tych odrębności przy wykładni art. 23 ust. 3 u.g.n.s.m.Sk.P.

 

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Barbara Myszka (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Wojciech Katner

SSN Grzegorz Misiurek

w sprawie z powództwa Agencji Mienia Wojskowego w W. przeciwko Gminie K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 17 września 2010 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w S. z dnia 15 października 2009 r.,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w S. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w G., po rozpoznaniu sprawy z powództwa Agencji Mienia Wojskowego przeciwko Gminie K., wyrokiem z dnia 16 grudnia 2008 r. zasądził od pozwanej na rzecz powódki kwotę 341 381,31 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 16 grudnia 2007 r. Ustalił, że pismem z dnia 14 stycznia 1999 r. zarząd pozwanej zwrócił się do powódki o uwzględnienie w koncepcji zagospodarowania przejętego mienia nieodpłatnego przekazania części gruntów z przeznaczeniem na realizację zadań własnych Gminy. Kolejnym pismem z dnia 25 marca 1999 r. zwrócił się z prośbą o wyłączenie z zasobów Agencji i przekazanie Gminie na własność, w trybie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz.U. Nr 90, poz. 405 ze zm.; jedn. tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1711 ze zm. - dalej: „u.g.n.s.m.Sk.P.” lub „ustawa o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa”), części działki nr 624 o obszarze około 5 ha, położonej w Santocku, z przeznaczeniem na boiska sportowe oraz części działki nr 635 o obszarze około 20 ha, położonej w S., z przeznaczeniem pod ujęcie i stację uzdatniania wody, tereny sportowo - rekreacyjne, komunikację wewnętrzną, parking oraz punkt przeładunku i segregacji odpadów. W odpowiedzi powódka poinformowała pozwaną, że przekazanie może nastąpić w drodze umowy sprzedaży zawartej w trybie bezprzetargowym za cenę nie niższą niż wartość nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00