Wyrok SN z dnia 6 maja 2009 r., sygn. II PK 285/08
Wadliwe wypowiedzenie bez jego zaskarżenia w kodeksowym terminie do sądu pracy doprowadza do skutecznego rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Herbert Szurgacz (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bogusław Cudowski
SSN Jerzy Kwaśniewski
Protokolant Anna Gryżniewska
w sprawie z powództwa E. D. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w W. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 maja 2009 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. z dnia 4 lipca 2008 r.,
uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej apelację strony powodowej i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy [...] VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W. wyrokiem z dnia 2 listopada 2007 r. uwzględnił powództwo E. D. wniesione przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w W. i zasądził na jej rzecz kwotę 43.448,02 zł brutto tytułem odszkodowania za rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów.
Sąd Rejonowy ustalił, że E. D. była zatrudniona w pozwanej spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" z siedzibą w W. od dnia 24 stycznia 1996 r., początkowo na podstawie umowy o pracę zawartej na okres próbny na stanowisku głównego specjalisty ds. windykacyjnych. Umowa ta uległa rozwiązaniu na mocy porozumienia stron, w związku z powołaniem powódki z dniem 22 lutego 1996 r. na stanowisko zastępcy prezesa zarządu Spółdzielni i zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony na tym stanowisku.
Na posiedzeniu w dniu 18 października 2005 r. rada nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" odwołała powódkę z funkcji członka zarządu. W dniu następnym tj. 19 października 2005 r. powódka otrzymała pismo podpisane przez członków nowego zarządu informujące ją, iż w związku z odwołaniem z funkcji członka zarządu zostaje zwolniona z obowiązku świadczenia pracy i jednocześnie jest zobowiązana do pozostawania w dyspozycji do czasu podjęcia decyzji odnośnie stosunku pracy.