Uchwała SN z dnia 23 lipca 2008 r., sygn. III CZP 73/08
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jacek Gudowski (przewodniczący), SSN Elżbieta Skowrońska-Bocian, SSN Jan Górowski (sprawozdawca)
Protokolant Iwona Budzik
w sprawie z powództwa Sylwii Z.
przeciwko Konradowi Z.
o rozwód,
po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym
w dniu 23 lipca 2008 r.,
zagadnienia prawnego przedstawionego
przez Sąd Apelacyjny w S.
postanowieniem z dnia 21 lutego 2008 r., sygn. akt I ACa 670/07,:
"Czy w świetle art. 58 § 2 k.r. i o. dopuszczalne jest orzeczenie w wyroku rozwodowym eksmisji małżonka któremu przysługuje lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, stanowiące jego majątek osobisty?"
podjął uchwałę:
W wyroku orzekającym rozwód nie można orzec eksmisji małżonka, któremu przysługuje lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, stanowiące jego majątek osobisty (art. 58 § 2 k.r.o.).
Uzasadnienie
Wyrokiem rozwodowym z dnia 21 czerwca 2007 r. Sąd Okręgowy w S. rozwiązał związek małżeński stron z winy pozwanego, wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim synem stron powierzył powódce, zawiesił władzę rodzicielską ojca, zasądził na rzecz dziecka alimenty i orzekł eksmisję pozwanego z mieszkania stron położonego w S. przy ul. Ż. [...]. Ustalił, że pozwany znęcał się nad rodziną i w związku z tym był tymczasowo aresztowany. Strony mieszkały w spółdzielczym lokalu mieszkalnym typu lokatorskiego stanowiącego majątek osobisty pozwanego. Pozwany otrzymał to mieszkanie w spadku po babce przed zawarciem związku małżeńskiego i on był członkiem spółdzielni. W czasie wspólnego zamieszkiwania dochodziło do awantur inicjowanych przez pozwanego, który w stanie nietrzeźwym demolował mieszkanie i groził powódce pozbawieniem życia. W mieszkaniu wielokrotnie interweniowała policja. Taki stan uniemożliwiający powódce spokojne zamieszkiwanie z synem, według oceny Sądu pierwszej instancji dawał podstawę do orzeczenia eksmisji pozwanego na podstawie art. 58 § 2 k.r.o.