Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 9 marca 2006 r. sygn. II PK 253/05

Pracownik wymieniony w art. 2 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. Nr 26, poz. 306 ze zm.) zachowuje prawo do nagrody rocznej za 2000 r., ustalonej w umowie o pracę zawartej przed dniem 1 czerwca 2000 r., lecz w wysokości ograniczonej do kwoty przewidzianej w art. 10 ust. 7 tej ustawy.

Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar

Sędziowie: SN Beata Gudowska (sprawozdawca), SA Zbigniew Korzeniowski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 marca 2006 r. sprawy z powództwa Jerzego B. przeciwko Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń na Życie SA w W. o nagrodę roczną, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 31 maja 2005 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie wyrokiem z dnia 18 stycznia 2005 r. oddalił powództwo Jerzego B. przeciwko Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń na Życie SA w W. o wypłatę nagrody rocznej za 2000 r. w kwocie 35.000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 15 lipca 2001 r. do dnia zapłaty. Ustalił, że powód pozostawał ze stroną pozwaną w stosunku pracy na stanowisku wiceprezesa zarządu od dnia 1 września 1998 r. do dnia 30 września 2000 r., z którym upływał okres dokonanego przez niego wypowiedzenia stosunku pracy. Stosownie do art. 8 pkt 1 umowy o pracę, stałymi składnikami wynagrodzenia powoda było wynagrodzenie miesięczne, nagrody roczne i nagrody jubileuszowe. Nagroda roczna, w wysokości nie większej niż 600 % przeciętnego stałego wynagrodzenia miesięcznego w poprzednim roku kalendarzowym i nie mniejszej niż 1/6 część tej kwoty, należała się - zgodnie z art. 8 pkt 3 umowy o pracę - w wypadku osiągnięcia przez pozwaną spółkę dodatniego wyniku finansowego w poprzednim roku obrachunkowym potwierdzonego przez walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki po zatwierdzeniu rachunku zysku i strat za dany rok. Wciągu miesiąca od daty walnego zgromadzenia rada nadzorcza powinna podjąć uchwałę o przyznaniu powodowi nagrody rocznej, której wypłata miała być dokonana w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od daty podjęcia uchwały rady. W dniu 30 czerwca 2001 r. odbyło się zwyczajne walne zgromadzenie PZU na Życie SA, które zatwierdziło rachunek zysków i strat za 2000 r. wykazujący dodatni wynik finansowy, lecz rada nadzorcza nie podjęła uchwały o przyznaniu powodowi nagrody rocznej za ten rok.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00