Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 27 czerwca 2006 r., sygn. I PK 102/06

Za inną ważną przyczynę wypowiedzenia stosunku pracy nauczyciela akademickiego w rozumieniu art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) nie można uznać zachowania, które na podstawie art. 126 tej ustawy powoduje pociągnięcie nauczyciela do odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie uchybiające jego obowiązkom lub godności zawodu.

 

Przewodniczący SSN Zbigniew Hajn (sprawozdawca), Sędziowie SN: Beata Gudowska, Roman Kuczyński.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 czerwca 2006 r. sprawy z powództwa Mieczysława W. przeciwko Uniwersytetowi w B. o przywrócenie do pracy, na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego- Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 20 grudnia 2005 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Sąd Okręgowy w punkcie I oddalił apelację powoda Mieczysława W. od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Białymstoku z 15 grudnia 2003 r. oddalającego powództwo, zaś w punkcie II odstąpił od obciążenia powoda kosztami procesu za drugą instancję.

Powód w pozwie żądał (ostatecznie) przywrócenia do pracy. Pozwany Uniwersytet w B. wniósł o oddalenie powództwa z uwagi na zasadność wypowiedzenia.

Zgodnie z ustaleniami Sądu pierwszej instancji powód był zatrudniony w Uniwersytecie w B. na podstawie mianowania jako starszy wykładowca w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych. W dniu 18 marca 2003 r. rektor wypowiedział mu stosunek pracy ze skutkiem na 30 września 2003 r. ze względu na naruszenie przez niego zasad współżycia społecznego, polegające na obrażeniu, znieważaniu i pomawianiu władz Uniwersytetu oraz przekroczeniu granic dozwolonej krytyki. Dnia 24 września 2003 r. Komisja Dyscyplinarna przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego, jako organ odwoławczy, wymierzyła powodowi karę zwolnienia z pracy połączonego z zakazem przyjęcia go do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania. Zgodnie ze świadectwem pracy jego stosunek pracy wygasł z mocy prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00