Wyrok SN z dnia 25 maja 2004 r. sygn. III SK 50/04
Ujednolicenie cen odbiorcom ciepła, bez ich zróżnicowania w stosunku do odbiorców ponoszących we własnym zakresie koszty eksploatacji węzłów cieplnych, może być ocenione jako narzucenie przez przedsiębiorcę cen nieuczciwych (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, jednolity tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 86, poz. 804 ze zm.).
Przewodniczący SSN Andrzej Wasilewski
Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Katarzyna Gonera (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2004 r. sprawy z powództwa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółki z o.o. w W. przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z udziałem Spółdzielni Mieszkaniowej „P.” w W. o ochronę konkurencji, na skutek kasacji strony pozwanej i strony zainteresowanej od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie-Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 15 października 2003 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Warszawie-Sądowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Decyzją z 28 października 2002 r. [...] Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmienił wydaną przez siebie decyzję z 21 czerwca 2002 r. [...], w ten sposób, że uznał za ograniczającą konkurencję praktykę Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółki z o.o. w W. (dalej: MPEC) polegającą na narzucaniu zainteresowanej Spółdzielni Mieszkaniowej „P.” w W. (dalej: Spółdzielni) nieuczciwej ceny zakupu energii cieplnej, poprzez stosowanie - w okresie przed wprowadzeniem taryfy dla ciepła zatwierdzonej decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 14 lutego 2000 r. -jednolitej stawki opłat za energię cieplną wobec odbiorców, którzy eksploatują węzły cieplne na własny koszt oraz wobec pozostałych odbiorców, którzy odbierają energię cieplną za pośrednictwem węzłów cieplnych eksploatowanych na koszt MPEC, oraz stwierdził zaniechanie jej stosowania. Jednocześnie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: Prezes UOKiK) uznał za ograniczającą konkurencję praktykę MPEC polegającą na narzucaniu zainteresowanej Spółdzielni uciążliwych warunków umowy nr W/204/89 z 1 sierpnia 1989 r. o dostarczaniu energii cieplnej, poprzez jednostronne rozwiązanie - dokonane ze skutkiem na dzień 2 lutego 1999 r. - wiążącej się z nią bezpośrednio umowy [...] z 20 lipca 1994 r. w sprawie refundacji kosztów eksploatacji węzłów cieplnych bez jednoczesnego zaliczenia Spółdzielni - w obowiązującej strony umowie o dostarczanie energii cieplnej - do grupy odbiorców, którzy eksploatując węzły cieplne na własny koszt uiszczają z tego tytułu niższe opłaty za przesył energii cieplnej, która to praktyka przyniosła MPEC nieuzasadnione korzyści, oraz stwierdził zaniechanie jej stosowania.