Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 17 lutego 2004 r. sygn. I PK 305/03

Uchwała o odwołaniu członka zarządu spółki podjęta z naruszeniem prawa nie jest nieważna z mocy prawa i wywołuje skutek w postaci pozbawienia członka zarządu przymiotu osoby będącej piastunem organu osoby prawnej, dopóki nie zostanie unieważniona konstytutywnym orzeczeniem sądu gospodarczego. Sąd pracy nie jest uprawniony do oceny legalności niezaskarżonej uchwały zgromadzenia wspólników o odwołaniu członka zarządu spółki (art. 240 k.h.).

Przewodniczący SSN Andrzej Kijowski

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Roman Kuczyński

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2004 r. sprawy z powództwa Tadeusza Z. przeciwko Zarządowi Dzielnicy O. Gminy W. - C. w W. i Gminnej Gospodarce Komunalnej O. Spółce z o.o. w W. o odszkodowanie i premię, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 21 lutego 2003 r. [...]

1. zmienił zaskarżony wyrok w części oddalającej powództwo przeciwko pozwanej Gminnej Gospodarce Komunalnej O. Spółce z o.o. w W. o odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę (punkt 1. zaskarżonego wyroku) w ten sposób, że oddalił apelację strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy w Warszawie z dnia 18 stycznia 2002 r. [...];

2. zasądził od strony pozwanej Gminnej Gospodarki Komunalnej O. Spółki z o.o. w W. na rzecz powoda Tadeusza Z. kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 18 stycznia 2002 r. [...] zasądził od pozwanej Gminnej Gospodarki Komunalnej O. Spółki z o.o. w W. na rzecz powoda Tadeusza Z. kwotę 32.994 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę; w pozostałej części wobec tego pozwanego i w całości w stosunku do Zarządu Dzielnicy O. Gminy W. - C. w W. powództwo oddalił.

Sąd Okręgowy ustalił, że powód świadczył pracę „na podstawie powołania” w Spółce pod firmą Gminna Gospodarka Komunalna O., a od 1 września 1999 r. do 31 sierpnia 2000 r. na stanowisku prezesa zarządu. „Umowa o pracę” z powodem została rozwiązana za jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia przez pracodawcę w związku z odwołaniem powoda z funkcji prezesa zarządu przez nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Gminnej Gospodarki Komunalnej O. Spółki z o.o. uchwałą [...] z 28 kwietnia 2000 r. Sąd ustalił, iż zgodnie z § 14 ust. 5 aktu założycielskiego Spółki prezes zarządu mógł być odwołany przez radę nadzorczą przed upływem kadencji. W dniu 28 kwietnia 2000 r. nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Spółki podjęło uchwałę [...] o pełnieniu funkcji rady nadzorczej, od dnia podjęcia tejże uchwały do dnia ustanowienia jej nowego składu, przez zgromadzenie wspólników. Ponadto Sąd ustalił, iż w trakcie zatrudnienia powoda zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę [...] w sprawie zasad przyznawania premii członkom zarządu Gminnej Gospodarki Komunalnej O. Spółki z o.o. Zgodnie z § 1 uchwały członkowie zarządu otrzymywali premię kwartalną w wysokości do 50% wynagrodzenia zasadniczego, z tym że w oparciu o § 2 uchwały premię wypłacano w formie miesięcznych zaliczek w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego. Powód otrzymał premię w wysokości 30%, w pozostałej części odmówiono powodowi wypłaty premii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00