Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 29-07-2024
Porada aktualna na dzień 29-07-2024
Data publikacji: 2024-07-29

Jaką stawkę VAT powinna zastosować spółka z o.o. przy dostawie towarów zamówionych z Włoch i sprzedanych polskiemu podatnikowi

PROBLEM

Spółka "X" z o.o. zarejestrowana w Polsce i będąca płatnikiem podatku w Polsce zamawia towar z Włoch od włoskiego podatnika "Y". Zamówiony towar zostanie sprzedany podatnikowi polskiemu "Z" będącemu płatnikiem VAT w Polsce. Jednak towar zostanie odebrany z Włoch przez firmę spedycyjną, której to odbiór będzie zlecony przez podatnika "Z", czyli finalnego odbiorcę. Jaką stawkę podatku VAT powinna zastosować spółka "X" przy dostawie towarów?

RADA

Dostawa towarów podlega opodatkowaniu stawką polskiego podatku VAT właściwą dla towaru.

UZASADNIENIE

Mając na uwadze opisany stan faktyczny w pierwszej kolejności w oparciu o brzmienie przywołanych poniżej przepisów ustawy o VAT powiedzieć należy, iż w opisanym przypadku mamy do czynienia z tzw. dostawą łańcuchową polegającą na tym, że w transakcji uczestniczy co najmniej trzech podatników, w ramach której towary są transportowane lub wysyłane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do końcowego ich nabywcy. W takim przypadku uznaje się, że dostawa towarów jest dokonywana między pierwszym a drugim podatnikiem (określanym jako podmiot pośredniczący) oraz między drugim podatnikiem a końcowym ich nabywcą.

Jeżeli w takim przypadku towary są wysyłane lub transportowane z terytorium jednego państwa członkowskiego UE na terytorium innego państwa członkowskiego UE, to wysyłka lub transport tych towarów jest przyporządkowana wyłącznie dostawie dokonanej do podmiotu pośredniczącego (tzw. dostawa ruchoma). Dla przyporządkowania transportu towarów do podmiotu pośredniczącego bez prawnego znaczenia pozostaje to, na czyje zlecenie są one transportowane z miejsca rozpoczęcia transportu do miejsca jego zakończenia.

Mając powyższe na uwadze powiedzieć zatem należy, iż w opisanym przypadku, mimo że transport towarów z Włoch do Polski jest wykonywany na zlecenie podatnika „Z” będącego końcowym ich nabywcą, to skutek transportu na terytorium Polski jest przypisany do spółki i ma miejsce tam, gdzie towary zostały dostarczone do końcowego ich nabywcy. Z tego też względu należy uznać, że to spółka dokonała ich wewnątrzwspólnotowego nabycia w miejscu, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia transportu na terytorium Polski. Oznacza to, że dostawa tych towarów dokonana przez spółkę na rzecz końcowego nabycia jest dostawą nieruchomą i ma miejsce tam, gdzie towary znajdują się w momencie ich dostawy, czyli na terytorium Polski. Z tego względu dostawa ta podlega opodatkowaniu stawką polskiego podatku VAT właściwą dla towaru.

Marian Szałucki

doradca podatkowy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00