Wyrok SN z dnia 30 września 2004 r. sygn. IV CK 713/03
Postanowienie statutu spółki akcyjnej uzależniające ważność uchwał od uczestnictwa w walnym zgromadzeniu reprezentanta Skarbu Państwa dysponującego jedną imienną, uprzywilejowaną akcją jest-jako sprzeczne z art. 20 k.s.h. - nieważne.
Sędzia SN Iwona Koper (przewodniczący)
Sędzia SN Irena Gromska-Szuster (sprawozdawca)
Sędzia SN Kazimierz Zawada
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Skarbu Państwa - Ministra Skarbu Państwa przeciwko Cukrowni M. SA w M. o ustalenie nieistnienia uchwał walnego zgromadzenia, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 30 września 2004 r. kasacji strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 6 czerwca 2003 r.
oddalił kasację i zasądził od strony powodowej na rzecz strony pozwanej kwotę 5400 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 grudnia 2003 r. Sąd Okręgowy w Toruniu, uwzględniając wytoczone na podstawie art. 189 k.p.c. powództwo Skarbu Państwa - Ministra Skarbu Państwa przeciwko Cukrowni „M.” S.A. w M., ustalił nieistnienie uchwał podjętych w dniu 10 października 2002 r. przez nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy pozwanej spółki. Sąd ustalił, że pozwana spółka powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego, a jej założycielem jest Skarb Państwa, który ma 20,5 % kapitału zakładowego, składającego się z 5 500 000 akcji imiennych, a ponadto dysponuje jedyną imienną akcją serii A, z którą wiążą się statutowo określone przywileje. Paragraf § 23 ust. 3 statutu stanowi, że dla ważności uchwał walnego zgromadzenia wymagane jest uczestnictwo wzgromadzeniu reprezentanta Skarbu Państwa do czasu dysponowania przez niego akcją imienną serii A.