Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 20 kwietnia 2004 r. sygn. V CK 433/03

W umowie o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy o wypowiedzeniu zlecenia, dopuszczalne jest określenie przez strony terminu jej wypowiedzenia także z ważnych powodów.

Sędzia SN Bronisław Czech (przewodniczący)

Sędzia SN Barbara Myszka (sprawozdawca)

Sędzia SN Elżbieta Skowrońska-Bocian

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Andrzeja K. przeciwko Polskiej Grupie Farmaceutycznej S.A. w Ł. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 20 kwietnia 2004 r. kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 20 marca 2003 r.

oddalił kasację i zasądził od pozwanej na rzecz powoda kwotę 1800 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem zaocznym z dnia 14 czerwca 2002 r. Sąd Okręgowy (Sąd Gospodarczy) w Opolu zasądził od pozwanej spółki pod firmą Polska Grupa Farmaceutyczna S.A. w Ł. na rzecz powoda Andrzeja K. kwotę 43 962,70 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 4 marca 2002 r. Po ponownym rozpoznaniu sprawy, na skutek wniesionego przez pozwaną sprzeciwu, Sąd Okręgowy w dniu 5 listopada 2002 r. wydał wyrok, którym wyrok zaoczny w całości utrzymał w mocy. Apelacja pozwanej od tego wyroku została przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalona wyrokiem z dnia 20 marca 2003 r.

Istotne elementy stanu faktycznego przyjętego przez Sąd Apelacyjny za podstawę orzeczenia przedstawiały się następująco.

W dniu 6 listopada 1998 r. powód zawarł z poprzedniczką prawną pozwanej, spółką pod firmą Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne „C.-B." S.A. w O., umowę o doradztwo w bieżących sprawach spółki za wynagrodzeniem stanowiącym równowartość 8500 dolarów amerykańskich miesięcznie. Umowa zawarta została na czas nie określony, przy czym strony uregulowały możliwość jej wypowiedzenia zarówno przez spółkę, jak i przez doradcę. Spółce przysługiwało prawo wypowiedzenia umowy jedynie w przypadku naruszenia przez doradcę zakazu konkurencji i poufności, a okres wypowiedzenia wynosił trzy miesiące. Spółka zrezygnowała przy tym z prawa do wypowiedzenia umowy z innych przyczyn. Doradcy przysługiwało z kolei prawo rozwiązania umowy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia „w sytuacji, gdyby z przyczyn od niego niezależnych nie mógł realizować umowy", a ponadto prawo rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym „w przypadku rażącego naruszenia postanowień kontraktu przez spółkę". Strony postanowiły, że terminy wypowiedzenia biegną od daty złożenia drugiej stronie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, a jej rozwiązanie następuje z upływem miesiąca kalendarzowego, w którym przypada koniec terminu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00