Wyrok SN z dnia 19 lutego 2004 r. sygn. IV CK 74/03
Deklaracja członkowska osoby przystępującej do spółdzielni może być złożona przez pełnomocnika (art. 16 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. -Prawo spółdzielcze, jedn. tekst: Dz.U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.).
Sędzia SN Zbigniew Strus (przewodniczący)
Sędzia SN Bronisław Czech (sprawozdawca)
Sędzia SN Tadeusz Domińczyk
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Stefana G. przeciwko Spółdzielni Mleczarskiej „B.” w B.P. o uchylenie uchwały walnego zgromadzenie ewentualnie ustalenie nieważności uchwały rady nadzorczej, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 19 lutego 2004 r. kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 19 listopada 2002 r.
uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach procesu za instancję kasacyjną.
Uzasadnienie
Powód Stefan G. w dniu 30 grudnia 1991 r. złożył pozwanej Spółdzielni Mleczarskiej „B.” w B.P. deklarację członkowską podpisaną przez jego żonę Otylię G. i decyzją zarządu spółdzielni z dnia 21 stycznia 1992 r. został przyjęty na członka, o czym zarząd uczynił adnotację na deklaracji członkowskiej. Następnie, w dniu 2 czerwca 1997 r. została zgłoszona deklaracja dalszych udziałów, podpisana przez Otylię G. Deklarację tę przyjął zarząd Spółdzielni na posiedzeniu w dniu 28 września 1997 r. i uczynił o tym na niej wzmiankę. Stefan G. został też wybrany na członka rady nadzorczej. Rada nadzorcza uchwałą z dnia 4 marca 2000 r. wykluczyła ze Spółdzielni trzech członków, a wśród nich Stefana G., uzasadniając wykluczenie tym, że wymienieni członkowie „świadomie naruszali postanowienia statutu i uchwał organów Spółdzielni, czym spowodowali utratę dobrego imienia Spółdzielni oraz jej organów.” Uchwałą nadzwyczajnego zebrania przedstawicieli Spółdzielni z dnia 6 czerwca 2000 r. została „podtrzymana w mocy” m.in. wymieniona uchwała rady nadzorczej.