Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 28 października 2004 r. sygn. III CZP 33/04

Prezes SN Tadeusz Ereciński (przewodniczący)

Sędzia SN Helena Ciepła

Sędzia SN Maria Grzelka (sprawozdawca)

Sędzia SN Henryk Pietrzkowski

Sędzia SN Zbigniew Struś

Sędzia SN Tadeusz Wiśniewski

Sędzia SN Tadeusz Żyznowski

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W. przy uczestnictwie Gabrieli S. i Wiesława S. o wpis hipoteki przymusowej do działu IV księgi wieczystej Sądu Rejonowego w Chorzowie nr (...), po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 28 października 2004 r., przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Jana Szewczyka, zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 6 kwietnia 2004 r., III CZP 1/04:

„Czy doręczona zobowiązanemu decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ustalająca wysokość należności z tytułu składek, może być podstawą wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości stanowiącej przedmiot współwłasności łącznej zobowiązanego i jego małżonka ?"

podjął uchwałę:

Doręczona dłużnikowi decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ustalająca wysokość należności z tytułu składek, stanowi podstawę wpisu w księdze wieczystej hipoteki przymusowej na nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności łącznej dłużnika i jego małżonka.

Uzasadnienie

Przedstawione zagadnienie prawne dotyczy sprawy z wniosku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wpis do księgi wieczystej hipoteki przymusowej na nieruchomości stanowiącej przedmiot ustawowej wspólności majątkowej małżonków Wiesława i Gabrieli S. Zobowiązanym z tytułu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych był Wiesław S. i jemu została doręczona decyzja ustalająca wysokość zaległości składkowych. Zgodnie z żądaniem wniosku, decyzja ta miała stanowić podstawę wpisu hipoteki przymusowej.

Sąd Rejonowy w Chorzowie postanowieniem z dnia 9 lipca 2003 r. oddalił wniosek. Wskazał na art. 787 k.p.c. oraz powołał się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 8 listopada 2000 r., III CZP 33/00 (OSNC 2001, nr 4, poz. 55) i stwierdził, że wpis hipoteki przymusowej na nieruchomości będącej majątkiem wspólnym małżonków S. byłby możliwy dopiero po wystawieniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych tytułu wykonawczego przeciwko dłużnikowi z klauzulą wykonalności opiewającą na jego współmałżonka lub chociażby z informacją o małżonku dłużnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00