Postanowienie SN z dnia 7 maja 2003 r. sygn. III SW 10/03
Statutowe powinności ogólnokrajowej reprezentatywnej organizacji związkowej wykonywane w związku z referendum w każdej sprawie o strategicznym znaczeniu dla Rzeczpospolitej Polskiej wypełniają wymagania z art. 48 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz.U. Nr 57, poz. 507 ze zm.).
Przewodniczący SSN Krystyna Bednarczyk
Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 maja 2003 r. sprawy ze skargi Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność" na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 28 kwietnia 2003 r. odmawiającą wydania zaświadczenia o przysługiwaniu uprawnienia do udziału w kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych.
uznał skargę za zasadną.
Uzasadnienie
Państwowa Komisja Wyborcza uchwałą z dnia 28 kwietnia 2003 r. odmówiła Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność" wydania zaświadczenia o przysługiwaniu uprawnienia do udziału w kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych nadawców publicznych w formie audycji referendalnych, twierdząc, iż cele statutowe określone w § 6 Statutu tego Związku, w tym wskazane we wniosku o wydanie zaświadczenia punkty 1, 2, 6 ,8 i 12, nie nawiązują do przedmiotu referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, co sprawia, że Związek ten nie jest podmiotem uprawnionym do udziału w kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych nadawców publicznych, a jedynie może uczestniczyć w tej kampanii na ogólnych zasadach określonych w ustawie.