Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 19 września 2002 r. sygn. III SW 28/02

Brak wymaganej liczby podpisów obywateli (art. 64 ust. 5 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, Dz.U. Nr 95, poz. 602 ze zm.) nie może być uzupełniony po upływie pięćdziesiątego dnia przed dniem wyborów.

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski

Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), Józef lwulski, Andrzej Kijowski, Jerzy Kwaśniewski, Herbert Szurgacz, Andrzej Wróbel.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 września 2002 r. sprawy ze skargi Komitetu Wyborczego Wyborców Polska Samoobrona na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 9 września 2002 r. w przedmiocie odmowy zarejestrowania Komitetu Wyborczego

oddalił skargę.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia 9 września 2002 r. [...] Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Wyborczego Wyborców Polska Samoobrona z powodu braku wymaganej liczby 1000 prawidłowo złożonych podpisów osób popierających utworzenie komitetu wyborczego wyborców i z powodu zgłoszenia nazwy i skrótu, które w niedostateczny sposób różnią się od nazwy partii politycznej wpisanej do ewidencji prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że w dołączonym do złożonego w dniu 6 września 2002 r. zawiadomienia wykazie podpisów prawidłowo złożono 923 podpisy a pozostałe podpisy w liczbie 289 są nieprawidłowe. Ponieważ upłynął określony w art. ust. 5 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich (Dz.U. Nr 95, poz. 602 ze zm.) termin do zebrania podpisów, Komitet Wyborczy nie był wzywany do usunięcia braków. Ponadto nazwa i skrót Komitetu Wyborczego „Polska Samoobrona” nie różnią się w sposób dostateczny od nazwy partii politycznej „Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00