Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 4 grudnia 2002 r. sygn. III RN 200/01

Przewodniczący SSN Andrzej Wasilewski

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Andrzej Kijowski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2002 r., sprawy ze skargi Andrzeja S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 28 kwietnia 1997 roku [...] w przedmiocie rozwiązania użytkowania wieczystego, na skutek rewizji nadzwyczajnej Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie z dnia 13 grudnia 2000 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu - Ośrodkowi Zamiejscowemu w Krakowie.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 12 marca 1997 r. [...] wydaną na podstawie art. 104 KPA i art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (jednolity tekst: Dz.U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127 ze zm.), Zarząd Miasta K. orzekł o odmowie rozwiązania przed terminem umowy użytkowania wieczystego gruntu, położonego w K. przy ul. Z, o pow. 343 m (działka nr 8a), zawartej 28 marca 1968 r. Nieruchomość ta, wraz z działką nr 8b o łącznej powierzchni 557 m, została zbyta przez Helenę S. i Czesława M. Skarbowi Państwa umową notarialną z 13 lipca 1967 r, a następnie, umową notarialną z 28 marca 1968 r, oddana przez Skarb Państwa K. Spółdzielni Mieszkaniowej w użytkowanie wieczyste z przeznaczeniem „na cele spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego". W umowie o przekazaniu gruntu w użytkowanie wieczyste nie określono terminu rozpoczęcia i zakończenia budowy osiedla mieszkaniowego. Grunt ten został skomunalizowany. Z wnioskiem o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego wystąpił Andrzej S. - syn i jedyny spadkobierca Heleny S. Zarząd Miasta K. ustalił, że na części nieruchomości (działki nr 8a) jest urządzona zieleń, a pozostałą część zabudowaną pawilonem o wymiarach 10m x 10m, ogrodzonym płotem z prętów metalowych, K. Spółdzielnia Mieszkaniowa wydzierżawią osobie fizycznej, która urządziła tam pijalnię piwa. Z treści art. 26 ust. 2 ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości wynika, że zarząd gminy w odniesieniu do gruntów stanowiących własność gminy może wydać decyzję o rozwiązaniu umowy i zarządzić odebranie gruntów stosownie do art. 240 KC. Ten z kolei przepis przewiduje, że umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu, jeżeli użytkownik wieczysty korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, w szczególności jeżeli wbrew umowie nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń. Z przepisów tych wynika - zdaniem organu - że rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego jest aktem uznaniowym. Tymczasem, teren wydzierżawiony przez użytkownika wieczystego został zagospodarowany zgodnie z przeznaczeniem, bowiem budownictwo mieszkaniowe to nie tylko tereny zabudowane budynkami mieszkalnymi, ale i urządzeniami niezbędnymi do ich funkcjonowania, a także zaspokojenia potrzeb mieszkańców. W skład osiedli mieszkaniowych wchodzą również tereny zielone, place zabaw, ciągi piesze i inne urządzenia służące mieszkańcom w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00