Wyrok SN z dnia 7 lutego 2002 r. sygn. I CKN 489/00
Przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903) regulujące zarząd nieruchomością wspólną nie przewidują możliwości zobowiązania przez sąd wspólnoty mieszkaniowej do podjęcia uchwały o określonej treści.
Sędzia SN Mirosław Bączyk (przewodniczący)
Sędzia SN Gerard Bieniek (sprawozdawca)
Sędzia SN Antoni Górski
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Marii R. i Jerzego R. przeciwko wspólnocie mieszkaniowej budynku przy ul. L. nr 11 w P. o ustalenie, po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej w dniu 7 lutego 2002 r. na rozprawie kasacji powodów od wyroku Sądu Okręgowego w Przemyślu z dnia 11 lutego 1999 r.
oddalił kasację i zasądził od powodów solidarnie na rzecz pozwanej kwotę 200 zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w Przemyślu wyrokiem z dnia 11 lutego 1999 r. oddalił apelację powodów od wyroku Sądu Rejonowego w Przeworsku, który oddalił żądania powodów Marii R. i Jerzego R., domagających się zobowiązania wspólnoty mieszkaniowej budynku przy ul. L. nr 11 w P. do podjęcia uchwały w przedmiocie ustalenia, że powodowie są zobowiązani do ponoszenia na rzecz pozwanej zryczałtowanych opłat na centralne ogrzewanie w wysokości wynikającej z realnego korzystania przez nich z instalacji centralnego ogrzewania, wspólnej dla wszystkich właścicieli lokali.