Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 11 października 2001 r. sygn. I KZP 23/2001

Określona w art. 165 ust. 1 ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 ze zm.) czynność sprawcza polegająca na proponowaniu nabycia papierów wartościowych oznacza każde - skierowane do określonego w art. 2 ust. 1 tej ustawy kręgu adresatów i w sposób tam podany - zachowanie, które u jego odbiorców wywołuje obiektywne przekonanie, iż zostało złożone oświadczenie woli, mogące prowadzić do zawarcia transakcji, jakiej przedmiotem są wskazane w propozycji - określone w powołanym przepisie - papiery wartościowe.

Przewodniczący: sędzia SN A. Konopka.

Sędziowie SN: J. Musioł, D. Rysińska (sprawozdawca).

Prokurator Prokuratury Krajowej: R. Stefański.

Sąd Najwyższy w sprawie Wiesława B. i Tadeusza T., po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Okręgowy w W., postanowieniem z dnia 8 marca 2001 r., zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

Czy pod użytym w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. Nr 118, poz. 754 z późn. zm.) w zw. z jej art. 2 ust. 1 pojęciem „proponuje nabycie" należy rozumieć jakiekolwiek zachowanie podjęte przez podmiot posiadający papiery wartościowe lub uprawniony z mocy umowy do przeniesienia praw z papierów wartościowych należących do innych podmiotów, w warunkach określonych w przepisie ostatniego z powołanych artykułów, ujawniające w sposób dostateczny wolę zawarcia umowy przeniesienia z tychże papierów, czy też wyłącznie takie zachowanie, które stanowi ofertę, bądź zaproszenie do rozpoczęcia rokowań w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (art. 66, 71)?

uchwalił udzielić odpowiedzi jak wyżej.

UZASADNIENIE

Pytanie prawne sformułowane zostało przez Sąd Okręgowy w W., rozpoznający zażalenie prokuratora na postanowienie Sądu Rejonowego w.w. z dnia 6 grudnia 2000 r., którym to postanowieniem Sąd ten, na podstawie art. 17 § 1 pkt. 2 k.p.k., umorzył postępowanie karne wobec Wiesława B. i Tadeusza T. oskarżonych, odpowiednio, o czyny kwalifikowane z art. 165 ust. 2 i z art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 ze zm.), przyjmując iż zarzucane oskarżonym czyny nie zawierają znamion czynów zabronionych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00