Wyrok SN z dnia 12 grudnia 2001 r. sygn. I PKN 709/00
Wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikowi będącemu członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej w okresie trwania kadencji oraz w okresie roku po jej upływie nie wymaga zgody zarządu tej organizacji, gdy jego przyczyną jest niemożność dalszego zatrudniania na dotychczasowym stanowisku pracy, spowodowana zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn określonych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (jednolity tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 ze zm.). Jednostronna zmiana warunków pracy lub płacy na niekorzyść takiego pracownika, spowodowana innymi przyczynami, wymaga zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej (art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).
Przewodniczący SSN Roman Kuczyński
Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca), Barbara Wagner
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2001 r. sprawy z powództwa Czesława G. przeciwko Zakładom Mięsnym „J.” SA w J. o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Przemyślu z dnia 17 marca 2000 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Jarosławiu wyrokiem z dnia 10 stycznia 2000 r. oddalił powództwo Czesława G. przeciwko Zakładom Mięsnym „J.” SA w J. o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Ustalił, że powód podjął pracę w pozwanych Zakładach w dniu 26 października 1984 r. na stanowisku wędliniarza, po czym pracował na różnych stanowiskach, w tym na stanowisku ubojowca (od 1 grudnia 1995 r. do 14 kwietnia 1996 r.), a od 1 lutego 1998 r. pełnił funkcję brygadzisty w wydziale produkcji wędlin. Od 1 kwietnia 1999 r. powód został wybrany na członka komisji zakładowej NSZZ „Solidarność”. W dniu 14 października 1999 r. pracodawca poinformował komisję zakładową o zamiarze zmiany powodowi umowy o pracę w części dotyczącej stanowiska, bez zmiany dotychczasowego wynagrodzenia. Jako przyczynę podał potrzeby wynikające ze zwiększenia zatrudnienia w wydziale produkcji rzeźnianej. Zaproponowanym stanowiskiem było stanowisko jeliciarza-ubojowca. Komisja zakładowa nie wyraziła zgody na dokonanie wypowiedzenia zmieniającego. Pismem z dnia 19 listopada 1999 r. strona pozwana wypowiedziała powodowi warunki pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, a jako przyczynę podała potrzeby pracodawcy spowodowane „koniecznością efektywnego wykorzystania zatrudnienia, polegającego na uzupełnianiu etatów pomiędzy wydziałami w zależności od przyjętych zadań produkcyjnych, a tym samym ilości pracy na poszczególnych wydziałach”. Powód jest z wykształcenia technikiem rolnikiem, zaś na dotychczasowym jego stanowisku peklowacza powinien być zatrudniony pracownik mający wykształcenie technika technologa przemysłu mięsnego. Od 15 stycznia 2000 r. pozwane Zakłady wchodzą na rynek Agencji Rolnej, w związku z czym jest konieczne zwiększenie zatrudnienia w produkcji rzeźnianej. Powód jest najsłabszym pracownikiem spośród grupy peklowaczy i dlatego został wytypowany do przeniesienia na stanowisko jeliciarza-ubojowca. Wydział ubojowni został wyposażony w najnowocześniejszą linię produkcyjną. Planowany jest ubój 1000 sztuk dziennie. W ocenie Sądu Rejonowego nie było przeszkód do wypowiedzenia powodowi stanowiska pracy. Stosownie bowiem do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.), jeżeli z przyczyn ekonomicznych nie jest możliwe dalsze zatrudnianie na stanowiskach pracy pracowników będących członkami zarządu zakładowej organizacji związkowej, zakład pracy może wypowiedzieć im dotychczasowe warunki pracy i płacy. Z tego względu pracodawca, wypowiadając powodowi stanowisko pracy, nie naruszył przepisu art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. Nr 55, poz. 234 ze zm.).