Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 18 kwietnia 2001 r. sygn. II UKN 339/00

Przepis art. 382 KPC dopuszcza możliwość odmiennej oceny dowodów bez konieczności ponownego ich przeprowadzania przed sądem drugiej instancji, jednakże ocena ta powinna być oparta na całym, wszechstronnie rozważonym materiale dowodowym (art. 233 § 1 KPC).

Przewodniczący SSN Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Beata Gudowska, Jerzy Kuźniar

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2001 r. sprawy z wniosku Marii Wandy K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w L. o rentę rodzinną, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 2 grudnia 1999 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 5 czerwca 1996 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w L. odmówił przyznania wnioskodawczyni Wandzie Marii K. prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu Zygmuncie K.

Po rozpoznaniu odwołania wnioskodawczyni od tej decyzji Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu wyrokiem z dnia 18 listopada 1998 r. [...] zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał wnioskodawczyni prawo do renty rodzinnej. Sąd ustalił, że wnioskodawczyni zawarła małżeństwo z Zygmuntem K. 1 sierpnia 1992 r. Po roku małżeństwa mąż wnioskodawczyni zamieszkał u Józefa M., z którym wspólnie spożywali alkohol, a do żony wracał, kiedy brakowało mu pieniędzy. Wnioskodawczyni wystąpiła przeciwko niemu z pozwem o alimenty i na podstawie ugody sądowej zawartej przed Sądem Rejonowym w Głogowie z dnia 22 kwietnia 1993 r. [...] zostały przyznane na jej rzecz alimenty w kwocie 1.000.000 starych złotych miesięcznie. Prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Głogowie z dnia 29 grudnia 1993 r. [...] obowiązek alimentacyjny został uchylony. W 1995 r. wnioskodawczyni wniosła pozew o rozwód, który następnie cofnęła, gdyż uzgodnione zostało, że mąż wnioskodawczyni będzie łożył na utrzymanie rodziny. Ustawowa wspólność małżeńska między małżonkami nie była zniesiona. Mąż wnioskodawczyni w dalszym ciągu w pewnych okresach mieszkał poza domem ale odwiedzał wnioskodawczynię i pomagał jej w pracach domowych. Na dzień przed śmiercią nocował u wnioskodawczyni. W dniu 23 marca 1995 r. mąż wnioskodawczyni zmarł. Oceniając ten stan faktyczny, ustalony na podstawie zeznań świadków i wnioskodawczyni, Sąd uznał, że wnioskodawczyni spełnia warunki do renty rodzinnej na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U. Nr 40, poz. 267 ze zm.). W chwili śmierci istniała między małżonkami ustawowa wspólność małżeńska. Wprawdzie małżeństwo nie zawsze było zgodne, jednak pozostawało ze sobą w łączności, istniała między nimi więź duchowa i gospodarcza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00