Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 12 września 2000 r. sygn. I PKN 437/00

Upoważnienie zawarte w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 113, poz. 547 ze zm.) nie wyklucza by przewidziane w nim porozumienie mogło rozstrzygać o kwestiach regulowanych zwykle w protokołach dodatkowych do układów zbiorowych pracy, zwłaszcza jeżeli wynika to z konieczności dostosowania zakresu podmiotowego zastosowania układu do stanu prawnego zmienionego przez tę ustawę.

Przewodniczący SSN Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera, Zbigniew Myszka.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 12 września 2000 r. sprawy z powództwa Józefa B. przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowemu Kopalni Węgla Kamiennego „N.R.” w N.R. w likwidacji o wynagrodzenie, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy z dnia 17 lutego 2000 r. [...]

oddalił kasację i zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę 562,50 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

W imieniu pozwanego Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalni Węgla Kamiennego „N.R.” w likwidacji wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy z dnia 17 lutego 2000 r. [...], którym oddalona została jego apelacja od wyroku wstępnego Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Kłodzku z dnia 7 września 1999 r. [...].

Sąd Pracy uznał roszczenie powoda Józefa B. za słuszne co do zasady, ustalając w szczególności, że u strony pozwanej obowiązuje zakładowy układ zbiorowy z dnia 22 listopada 1995 r. wpisany do rejestru zakładowych układów zbiorowych Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w W. Zasady wynagradzania pracowników reguluje załącznik 1-14 tego układu, natomiast zmiany, w tym zasady podwyższania wynagrodzeń, były uzgadniane przez dyrekcję ze wszystkimi związkami zawodowymi działającymi strony pozwanej i wprowadzone w postaci protokołów dodatkowych, rejestrowanych tak jak układ. Na podstawie deklaracji z dnia 19 sierpnia 1992 r. strona pozwana przystąpiła i została przyjęta w poczet członków Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego w K. Do zadań tego związku należy między innymi prowadzenie rokowań zbiorowych, zawieranie układów zbiorowych pracy i innych porozumień, a realizacja tych zadań zastrzeżona jest do kompetencji zarządu związku. W wyniku sporu zbiorowego orzeczeniem Kolegium Arbitrażu Społecznego przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu zalecono stronie pozwanej stosowanie Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Zakładów Górniczych. Przy zastosowaniu względem powoda zasad wynagradzania przewidzianych w tym układzie jego wynagrodzenie w spornym okresie byłoby wyższe o kwotę 4.501,12 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00