Wyrok SN z dnia 3 października 2000 r. sygn. I PKN 5/00
Ocenę niezdolności do pracy wskutek choroby zawodowej należy odnosić do pełnego normatywnego wymiaru czasu pracy obowiązującego w zawodzie ubezpieczonego czynnego zawodowo.
Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar
Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Barbara Wagner (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2000 r. sprawy z wniosku Łucji W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w B. o wznowienie wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 3 listopada 1999 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 3 listopada 1999 r. [...] oddalił apelację Łucji W. od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 10 sierpnia 1999 r. [...], oddalającego odwołanie apelującej od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w B. z dnia 12 kwietnia 1999 r., wstrzymującej wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową.
Sąd ustalił, że ubezpieczona, urodzona 5 grudnia 1947 r., pobierała od 1 stycznia 1997 r. rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. Choroba zawodowa rozpoznana u wnioskodawczyni - przewlekły suchy nieżyt gardła i przewlekłe obrzękowe zapalenie krtani - nie czyni jej obecnie niezdolną do pracy w charakterze nauczycielki muzyki. Zgodnie z art. 18 i 25 pkt 3 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy o chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz.U. z 1983 r. Nr 40 poz. 144 ze zm.) w związku z art. 134 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.), prawo do świadczenia uzależnionego od niezdolności do pracy ustaje, zaś wypłatę świadczenia wstrzymuje się, jeżeli w wyniku badania lekarskiego, przeprowadzonego na wniosek świadczeniobiorcy lub z urzędu, ustalono brak tej niezdolności.