Wyrok SN z dnia 21 listopada 2000 r. sygn. I PKN 102/00
1. Rada spółdzielni jako organ właściwy do zawarcia umowy o pracę z członkiem zarządu spółdzielni może również tę umowę wypowiedzieć, jeżeli w chwili wypowiadania umowy o pracę zatrudniony na jej podstawie członek zarządu pełni jeszcze tę funkcję.
2. Przepis art. 49 § 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (jednolity tekst: Dz.U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 ze zm.) dotyczy stosunku organizacyjnego (cywilnoprawnego) między spółdzielnią i członkiem zarządu, związanego z pełnieniem funkcji ustawowego organu spółdzielni, a nie stosunku pracy członka zarządu zatrudnionego przez spółdzielnię.
Przewodniczący SSN Józef Iwulski
Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Roman Kuczyński
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2000 r. sprawy z powództwa Moniki G. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej „B." w W. o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 2 grudnia 1999 r. [...]
oddalił kasację;
nie obciążył powódki kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie wyrokiem z 12 kwietnia 1999 r. zasądził od pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej „B." na rzecz powódki Moniki G. kwotę 15.191,19 zł z ustawowymi odsetkami tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę.
Sąd Okręgowy ustalił, że powódka była zatrudniona w pozwanej Spółdzielni od 1 września 1992 r. na stanowisku głównego księgowego. W dniu 1 września 1996 r. została powołana na stanowisko zastępcy prezesa do spraw ekonomiczno-finansowych - głównego księgowego. W dniu 4 czerwca 1997 r. złożyła pisemną rezygnację z funkcji członka Zarządu - zastępcy prezesa, wobec czego 23 czerwca 1997 r. Rada Nadzorcza odwołała powódkę ze składu Zarządu i stanowiska zastępcy prezesa. Pismem z 1 lipca 1997 r. Rada Nadzorcza powiadomiła powódkę, że jej umowa o pracę na skutek odwołania zostaje rozwiązana z trybie ustawowym. Sąd Okręgowy ocenił, że odwołanie powódki z zajmowanego stanowiska nastąpiło z naruszeniem art. 52 § 3 Prawa spółdzielczego, który stanowi, że w razie odwołania członka zarządu zatrudnionego na podstawie powołania prawo odwołania go ze stanowiska przysługuje zarządowi spółdzielni. Zdaniem Sądu to Zarząd Spółdzielni, a nie Rada Nadzorcza, powinien odwołać powódkę ze stanowiska. Ponieważ powódka nie dochodziła przywrócenia do pracy, przysługuje jej odszkodowanie za okres wypowiedzenia (na podstawie art. 196 § 4 Prawa spółdzielczego) w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Sąd Okręgowy uznał za nieuzasadniony zarzut powódki dotyczący naruszenia art. 41 KP, albowiem w dniu odwołania jej ze stanowiska, co nastąpiło 23 czerwca 1997 r., była obecna w pracy i wykonywała swoje obowiązki zawodowe, uczestniczyła także w posiedzeniu Rady Nadzorczej i nie zgłaszała wówczas, że korzysta ze zwolnienia lekarskiego, które nadesłała dopiero kilka dni później. Powołał przy tym uchwałę Sądu Najwyższego z 11 marca 1993 r., I PZP 68/92 (OSNCP 1993 r., z. 9, poz. 140).