Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 maja 1999 r. sygn. I PKN 51/99

Nie można przyjąć, że pracownik poniósł szkodę w postaci utraty korzyści (art. 361 § 1 KC), jeżeli między ustaniem zatrudnienia w warunkach powodujących chorobę zawodową i niezdolność do pracy, a dniem, w którym mogłoby powstać jego prawo do nagrody jubileuszowej, minęło kilkanaście lat, wskutek czego nie można z odpowiednim prawdopodobieństwem stwierdzić, że spełniłby wymagania § 7 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (M.P. Nr 44, poz. 358).

Przewodniczący: Prezes SN Jan Wasilewski

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 14 maja 1999 r. sprawy z powództwa Jana M. przeciwko „P.P. S.A.” w P. o odszkodowanie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 17 czerwca 1998 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Płocku wyrokiem z dnia 23 marca 1998 r. zasądził na rzecz Jana M. od „P.P. S.A.” w P. 5.026,65 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 3 lipca 1997 r. do dnia zapłaty oraz 1000 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego i oddalił powództwo w pozostałej części. Ustalił, że powód był zatrudniony u strony pozwanej od 15 stycznia 1965 r. do 11 czerwca 1966 r. oraz od 1 września 1970 r. do 28 grudnia 1978 r. Przed wymienionymi okresami pracował w innych zakładach pracy. Ostatnia umowa o pracę łącząca strony została rozwiązana na mocy ich porozumienia w związku z przejściem powoda na rentę inwalidzką. W 1980 r. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w P. stwierdził u powoda chorobę zawodową nabytą podczas wykonywania pracy u strony pozwanej. Wyrokiem z dnia 27 grudnia 1991 r. [...] Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda rentę wyrównawczą oraz wyrównanie nagród z zysku za lata 1989 i 1990 r., a ponadto zobowiązał ją do wypłacania renty wyrównawczej w przyszłości. Sąd Rejonowy uznał, że przyznanie powodowi renty na podstawie art. 444 § 2 KC rodzi także dla niego prawo do nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy, gdyż obowiązek wyrównania przez stronę pozwaną uszczerbku między rentą inwalidzką a wynagrodzeniem, które powód otrzymywałby, gdyby pracował, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00