Wyrok SN z dnia 26 maja 1999 r. sygn. II UKN 665/98
Prawo do emerytury na podstawie § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.) nabywa dziennikarz, który ma wymagany tym przepisem wiek i okres zatrudnienia, w tym okres pracy dziennikarskiej, niezależnie od tego czy w dacie spełnienia tych warunków był objęty układem zbiorowym pracy dziennikarzy.
Przewodniczący: SSN Roman Kuczyński
Sędziowie: SN Maria Tyszel, SA Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 26 maja 1999 r. na rozprawie sprawy z wniosku Tadeusza M. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Sł. o wcześniejszą emeryturę, na skutek kasacji organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 21 września 1998 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 31 grudnia 1997 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w S. odmówił przyznania wnioskodawcy Tadeuszowi M. prawa do wcześniejszej emerytury z uwagi na to, że w dacie osiągnięcia wymaganego wieku wnioskodawca nie był objęty układem zbiorowym pracy dziennikarzy.
Po rozpoznaniu odwołania wnioskodawcy od tej decyzji Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał wnioskodawcy prawo do emerytury. Sąd ustalił, że wnioskodawca wykonywał pracę dziennikarza w [...] Wydawnictwie Prasowym od 1 października 1963 r. do 31 maja 1990 r. a następnie od 8 listopada 1991 r. do 31 grudnia 1997 r. w Koncernie Wydawniczym „F.” Spółka z o. o. w K. jako sekretarz redakcji, kierownik pisma publicystycznego, dziennikarz. Wiek 60 lat wnioskodawca osiągnął 24 grudnia 1997 r.