Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 11 marca 1999 r. sygn. III RN 134/98

Czynnością wszczynającą postępowanie administracyjne w sprawie likwidacji uczelni niepaństwowej jest wezwanie uczelni przez Ministra Edukacji Narodowej do usunięcia niezgodności działań z przepisami ustawowymi, statutem lub zezwoleniem.

Przewodniczący: SSN Jerzy Kwaśniewski

Sędziowie SN: Andrzej Wasilewski, Andrzej Wróbel (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 11 marca 1999 r. sprawy ze skargi Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w B. na decyzję Ministra Edukacji Narodowej w Warszawie z dnia 30 czerwca 1997 r. [...] w przedmiocie nakazania likwidacji Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w B. na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 stycznia 1998 r. [...]

oddalił rewizję nadzwyczajną.

Uzasadnienie

Minister Edukacji Narodowej decyzją z dnia 8 maja 1997 r. [...] nakazał likwidację Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w B. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że L.J., założycielka Szkoły, pismem z dnia 14 maja 1996 r. została zobowiązana do przekazania na konto Szkoły zadeklarowanych uprzednio środków majątkowych w kwocie 120.000 zł i przedstawienie w terminie jednego miesiąca dokumentów potwierdzających wpłatę. Wobec braku dowodu wpłaty tej kwoty dwukrotnie, tj. pismem z dnia 15 listopada 1996 r. i z dnia 6 marca 1997 r., wzywano L.J. do przedstawienia takiego dowodu. L.J. w piśmie z dnia 3 kwietnia 1997 r. zwróciła się o przedłużenie terminu dokonania wpłaty zadeklarowanej kwoty.

Minister Edukacji Narodowej decyzją z dnia 30 czerwca 1997 r. [...], po rozpatrzeniu wniosku L.J. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy powyższą decyzję. W uzasadnieniu wskazał, że budząca wątpliwości kondycja finansowa szkoły miała bezpośredni wpływ na zanikającą działalność dydaktyczną. Nauczyciele akademiccy nie otrzymywali wynagrodzenia za pracę, zajęcia dydaktyczne nie odbywały się przez wiele miesięcy, liczba studentów zmalała drastycznie, a senat zgłosił wniosek o likwidację uczelni; załączony do wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dowód wpłaty do kasy Szkoły 12.000 zł przez Eugeniusza S. i M. K. świadczy, że L. J. nie jest w stanie wywiązać się ze zobowiązań finansowych wobec Szkoły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00