Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 13 czerwca 1997 r. sygn. II UKN 200/97

Adwokat, który wykonuje zawód indywidualnie na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz.U. Nr 16, poz. 124 ze zm.) i ma uprawnienia emerytalne, podlega nadal pracowniczemu obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, niezależnie od wysokości uzyskiwanego dochodu (art. 24 w związku z art. 37 tej ustawy).

Przewodniczący SSN: Teresa Romer

Sędziowie SN: Stefania Szymańska (sprawozdawca), Maria Tyszel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 1997 r. sprawy z wniosku Elżbiety Z.-F. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w C. o ustalenie nieistnienia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, na skutek kasacji wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 25 listopada 1996 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

W decyzji z 21 listopada 1995 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w C. stwierdził, że Elżbieta Z.-F. z tytułu wykonywania indywidualnie zawodu adwokata podlega ubezpieczeniu społecznemu pracowniczemu, pomimo ustalonego prawa do emerytury.

W odwołaniu wnioskodawczyni domagała się zmiany decyzji przez ustalenie, że nie podlega ubezpieczeniu społecznemu określonemu w ustawie z 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 1989 r. Nr 25, poz. 137 ze zm.). Podniosła, że uchwała Sądu Najwyższego z 23 stycznia 1992 r., II UZP 16/91, na którą powołał się ZUS w uzasadnieniu decyzji, nie ma zastosowania, bowiem jest ona emerytem pobierającym emeryturę, nie zaś adwokatem mającym uprawnienia do pobierania emerytury, lecz nie korzystającym z tego prawa i nadal wykonującym swój zawód w pełnym wymiarze. Tylko tej ostatniej sytuacji -zdaniem wnioskodawczyni - dotyczy orzeczenie Sądu Najwyższego. Ponadto podniosła, że emeryt-adwokat uzyskuje dochód z umowy zlecenia zawieranej z klientem, który jednak nie jest dochodem stałym i pewnym co miesiąc. Dlatego jej sprawę należy rozpatrywać z punktu widzenia statusu emeryta (a nie adwokata wykonującego zawód), bowiem dokonała już wyboru przez pobieranie świadczenia emerytalnego w miejsce wykonywania zawodu adwokata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00