Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 19 września 1996 r. sygn. II URN 26/96
Wypadek, jakiemu funkcjonariusz Straży Granicznej uległ podczas przebywania w strażnicy po zakończeniu służby (poza godzinami służby) i bez związku z nią, nie jest wypadkiem w służbie w rozumieniu przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 53, poz. 345 ze zm.)
Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra
Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 19 września 1996 r. sprawy z powództwa Krzysztofa B. oraz Zenona i Łucji B. przeciwko [...] Oddziałowi Straży Granicznej w K. o prawo do jednorazowego odszkodowania, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 16 maja 1995 r. [...]
oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 2 lipca 1993 r. Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej w K. odmówił Krzysztofowi B. przyznania prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku w służbie, jakiemu wnioskodawca uległ w dniu 9 maja 1992 r., uznając, iż wypadek ten nie pozostawał w związku przyczynowym z pełnieniem służby, skoro "nie zachodzą okoliczności określone w art. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 53, poz. 345 ze zm.)". Nadto odszkodowanie przewidziane powyższą ustawą nie przysługuje, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było zachowanie się funkcjonariusza spowodowane nadużyciem alkoholu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right