Uchwała SN z dnia 24 maja 1996 r. sygn. II PZP 2/96
Przewodniczący SSN: Teresa Flemming-Kulesza
Sędziowie SN: Józef Iwulski, Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Jana Szewczyka, w sprawie z powództwa Małgorzaty B. przeciwko Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ł. o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 24 maja 1996 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi postanowieniem z dnia 20 marca 1996 r., [...]- do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 KPC.
Czy pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy przysługuje od zakładu pracy zwrot kosztów zakupu leku nabytego za pełną odpłatnością, w sytuacji, gdy zakład ten nie ponosi winy za zaistnienie wypadku i nie jest zakładem wprawianym w ruch za pomocą sił przyrody ?
podjął następującą uchwałę:
Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy nie przysługuje od pracodawcy zwrot kosztów zakupu leku nabytego za pełną odpłatnością, jeżeli nie ponosi on odpowiedzialności na zasadach prawa cywilnego.
Uzasadnienie
Przedstawione zagadnienie prawne powstało na tle następującego stanu faktycznego:
Powódka Małgorzata B. dochodziła zasądzenia od Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wŁ. tytułem zwrotu kosztów zakupu leku o nazwie "Hyalgan" kwoty 7.479.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 4 listopada 1993 r. W uzasadnieniu podała, że w dniu 7 grudnia 1992 r. jako pracownik pozwanej Stacji, uległa wypadkowi przy pracy, udając się na kontrolę sklepu, upadła wsiadając do autobusu i doznała urazowej choroby chrząstki stawowej. Na zwolnieniu lekarskim przebywała do dnia 31 grudnia 1992 r. lecząc się początkowo w przychodni przyszpitalnej, a następnie operacyjnie w Oddziale Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej Szpitala [...] wŁ. od 28 czerwca 1993 r. W szpitalu rozpoznano u niej chorobę chrząstki stawowej (pourazową) i usunięto jej część. Po hospitalizacji powódka otrzymała receptę na lek "Hyalgan" (jedyny lek na odbudowę chrząstki stawowej), który dostępny był tylko za pełną odpłatnością w aptece szwajcarskiej w W., za cenę 7.479.000 zł. Po zakupieniu tego leku - 8 lipca 1993 r. - powódka dochodziła zasądzenia między innymi tej kwoty od pracodawcy.