Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 29 stycznia 1993 r., sygn. III CZP 172/92

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Heleny G. z udziałem Zdzisława G., Janusza G., Wojciecha G., Zbigniewa G., Teresy W., Danuty S., Artura G., Sylwii G., Sebastiana G., Grzegorza G. o wpis w księdze wieczystej po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Wałbrzychu z/s w Świdnicy postanowieniem z dnia 26 listopada 1992 r. II Cr 394/92 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„Czy dopuszczalne jest w postępowaniu wieczystoksięgowym o wpis w dziale II księgi wieczystej prejudycjalne ustalenie, że właścicielem danej nieruchomości – na prawach ustawowej wspólności majątkowej – jest także małżonek osoby wpisanej w tym dziale księgi?”

podjął następującą uchwałę:

W postępowaniu wieczystoksięgowym (o wpis prawa własności) nie jest dopuszczalne ustalenie, że współmałżonkowi osoby wpisanej jako właściciel do księgi wieczystej przysługuje także prawo własności do danej nieruchomości jako przedmiotu ustawowej wspólności majątkowej, chyba że uprawnieni wyrażą na to zgodę w przepisanej formie (akt notarialny, oświadczenie złożone przed sądem prowadzącym księgę wieczystą) w toku postępowania wieczystoksięgowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00