Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała SN z dnia 27 marca 1987 r., sygn. III AZP 1/87

Marmaj Zenon /przewodniczący/, Bieniek Gerard /sprawozdawca/, Ciepła Helena

Sąd Najwyższy w sprawie ze skargi Eugeniusza D. na decyzję zastępcy dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Wojewódzkiego w G. z dnia 23 maja 1986 r. w przedmiocie sprzedaży garażu po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Naczelny Sąd Administracyjny - Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku postanowieniem z dnia 18 grudnia 1986 r. SA/Gd 806/86 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 Kpc:

Czy właściciel lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nabytego od Państwa na podstawie art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach /t.j. Dz.U. 1969 nr 22 poz. 159 ze zm./ w domu wielomieszkaniowym, w którym w tym trybie zbyto dwa z sześciu znajdujących się w nim lokali mieszkalnych, może obecnie na podstawie art. 21 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 22 poz. 99/ nabyć dodatkowo na własność garaż /jeden z siedmiu boksów garażowych/ znajdujący się na tej samej co budynek nieruchomości, zajmowany przez inną osobę na mocy umowy najmu?

podjął następującą uchwałę:

Właścicielowi lokalu w małym domu mieszkalnym lub w domu wielomieszkaniowym posiadającemu udział we współużytkowaniu wieczystym gruntu nie przysługuje - na podstawie art. 21 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 22 poz. 99/ - uprawnienie do nabycia garażu położonego na tym gruncie.

Uzasadnienie

Przedstawione do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu w trybie art. 391 Kpc w związku z art. 211 Kpa zagadnienie prawne powstało na tle następującego stanu faktycznego:

Nieruchomość położona w G. przy ul. O. W. 15, oznaczona w ewidencji gruntów jako działka nr (...), o powierzchni 880 m stanowi własność Państwa. Jest ona zabudowana domem wielomieszkaniowym w którym znajduje się 6 samodzielnych lokali mieszkalnych. Na nieruchomości tej znajdzie się także budynek z zespołem boksów garażowych. Są one zajmowane przez różne osoby fizyczne, nie będące mieszkańcami wspomnianego domu mieszkalnego, na podstawie umów najmu zawartych z Przedsiębiorstwem Gospodarki Mieszkaniowej w G., jako jednostką zarządzającą tą nieruchomością. Jeden z tych garaży zajmuje na podstawie takiej umowy Eugeniusz D., zamieszkały w G., przy ul. O. W. 35/2. Decyzją Prezydenta Miasta G. z dnia 28 grudnia 1982 r., wydaną na podstawie art. 15a ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach /Dz.U. 1969 nr 22 poz. 159/, sprzedano na rzecz małżonków Walentyny i Stefana K. - jako odrębną nieruchomość - lokal mieszkalny nr 4, zajmowany przez nich w wymienionym domu wielomieszkaniowym. Jednocześnie oddano im w wieczyste użytkowanie 1/6 część nieruchomości, na której znajduje się ten dom, tj. 147 m z nie wydzielonej całości. Na tej podstawie pomiędzy Skarbem Państwa a małżonkami K. zawarta została w dniu 28 lutego 1983 r. umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego, obejmująca sprzedaż opisanego lokalu i oddanie im w wieczyste użytkowanie 1/6 nie wydzieloną część nieruchomości gruntowej. W dniu 4 lipca 1984 r. małżonkowie K. wystąpili do Urzędu Miejskiego w G. o sprzedanie im dodatkowo jednego z garaży znajdujących się na wspomnianej nieruchomości, powołując się na swoje uprawnienia współużytkowników wieczystych do 1/6 części. Decyzją z dnia 20 marca 1986 r. wydaną na podstawie art. 155 Kpa oraz art. 21 i 45 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 22 poz. 99/ kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w G. zmienił decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 28 grudnia 1982 r. w ten sposób, że poza opisanym w niej lokalem mieszkalnym sprzedał także na rzecz małżonków K. garaż zajmowany przez Eugeniusza D. na podstawie umowy najmu. Na skutek odwołania Eugeniusza D. wspomniana decyzja została utrzymana w mocy przez dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Wojewódzkiego w G. decyzją z dnia 23 maja 1986 r. Organy administracji państwowej obu instancji stanęły na stanowisku, że dodatkowe sprzedanie garażu znajduje uzasadnienie w przepisie art. 21 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00