Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 27 lutego 2009 r., sygn. XVII Ama 99/08
Stosowanie postanowień zamieszczonych we wzorcu umowy polega w istocie na wprowadzaniu wzorca do obrotu prawnego poprzez oferowanie go konsumentom i proponowanie zawierania umów na warunkach w nim określonych. Pojęcie to jest zatem związane z momentem, od którego możliwe jest zawarcie umowy z użyciem tego wzorca, nie zaś z wykonaniem konkretnej umowy zawartej przy jego wykorzystaniu.
Sąd Okręgowy w Warszawie - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2009 r. w Warszawie na rozprawie sprawy z odwołania ASTUR Sp. z o.o. w Lublinie przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, na skutek odwołania powoda od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 30 września 2008 r., Nr RLU-40/2008:
I. zmienia zaskarżoną decyzję z dnia 30 września 2008 r., Nr RLU-40/2008 w pkt I ppkt 1 w ten sposób, że stwierdza, iż ASTUR Sp. z o.o. w Lublinie zaniechała stosowania praktyki z dniem 31 marca 2008 r., w pkt I ppkt 2 w ten sposób, że ustala, iż bezprawne działanie polegało na zamieszczaniu postanowienia sprzecznego z art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych w stosowanym w obrocie z konsumentami wzorcu „Warunki uczestnictwa w imprezach turystycznych organizowanych przez ASTUR Sp. z o.o.” oraz że ASTUR Sp. z o.o. w Lublinie zaniechała stosowania praktyki z dniem 31 marca 2008 r.;
II. uchyla decyzję w pkt II;
III. zasądza od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na rzecz ASTUR Sp. z o.o. w Lublinie kwotę 1 000 zł (jeden tysiąc złotych) tytułem opłaty sądowej od odwołania oraz kwotę 360 zł (trzysta sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
UZASADNIENIE
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów wszczętego z urzędu przeciwko przedsiębiorcy „Astur” Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie, wydał w dniu 30 września 2008 r. decyzję Nr RLU-40/2008, w której: w pkt I, na podstawie art. 24 ust. 1 i 2 pkt I ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów uznał za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów bezprawne działania przedsiębiorcy „Astur” Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie polegające na zamieszczeniu w stosowanym w obrocie z konsumentami wzorcu: „Warunki uczestnictwa w imprezach turystycznych organizowanych przez „Astur” Sp. z o.o.” postanowień o treści: