Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SA w Białymstoku z dnia 4 kwietnia 2010 r., sygn. I ACa 83/08

Nadużycie umocowania zachodzi wówczas, gdy pełnomocnik wprawdzie działa w granicach ważnego umocowania, ale wbrew rzeczywistej lub hipotetycznej woli mocodawcy, zaś jego czynności przynoszą reprezentowanemu zamiast korzyści straty. Czynność prawna realizująca umowę w takich warunkach jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego i nieważna na podstawie art. 58 § 2 k.c.

 

Przewodniczący: SSA Elżbieta Borowska

Sędziowie: SSA Irena Ejsmont - Wiszowata, SSA Hanna Rosiak - Dąbrowska (spr.)  

Sąd Apelacyjny w Białymstoku  po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2008 r. w  Białymstoku na rozprawie  sprawy z powództwa Ireny Jadwigi B. przeciwko   Zbigniewowi Tomaszowi M.  o ustalenie nieważności umowy na skutek apelacji pozwanego - oddala apelację i zasądza od pozwanego na rzecz powódki kwotę 5400 zł tytułem zwrotu kosztów procesu za drugą instancję.

Uzasadnienie:

Irena B. w pozwie skierowanym przeciwko Zbigniewowi M. domagała się o ustalenia nieważności umowy sprzedaży z dnia 11.05.2007 r. na podstawie której pozwany w jej imieniu dokonał sprzedaży na swoją rzecz lokalu mieszkalnego położonego w O. przy ul. K. W uzasadnieniu podnosiła, że pozwany czynności tej dokonał na podstawie pełnomocnictwa, które przed dniem zawarcia umowy zostało przez nią odwołane na piśmie, o czym powiadomiła pozwanego osobiście. Skoro odwołanie przez powódkę pełnomocnictwa było skuteczne, to umowa zawarta przez odwołanego pełnomocnika z samym sobą jest nieważna. Ponadto wskazała na sprzeczność zawartej umowy z zasadami współżycia społecznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00