Wyrok SA w Gdańsku z dnia 11 lutego 2009 r., sygn. III AUa 1335/08
Występowanie choroby zawodowej nie może być samoistnie utożsamiane z niezdolnością do pracy.
Decyzją z dnia 29 sierpnia 2007 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. odmówił M. K. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, powołując się na stanowisko komisji lekarskiej organu rentowego, która orzeczeniem z dnia 16 sierpnia 2007 r. orzekła, iż ubezpieczona nie jest niezdolna do pracy w związku z chorobą zawodową.
W odwołaniu od tego rozstrzygnięcia wnioskodawczyni zakwestionowała ocenę jej stanu zdrowia dokonaną przez komisję lekarską i lekarza orzecznika ZUS, podnosząc, iż jest trwale niezdolna do pracy w charakterze nauczyciela, a jej dolegliwości w postaci chronicznego zapalenia gardła, nieustającej chrypki oraz zanikow głosu, wynikają z choroby zawodowej. Stały się one przyczyną rezygnacji z pracy w zawodzie i przejścia na emeryturę.
W odpowiedzi - podtrzymując swoje dotychczasowe stanowisko w sprawie - organ rentowy domagał się oddalenia odwołania.
Wyrokiem z dnia 22 kwietnia 2008 r. Sąd Okręgowy-Sąd Ubezpieczeń Społecznych w G. z siedzibą w G. odwołanie ubezpieczonej oddalił. Podstawę tego rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia i rozważania:
M. K. (…) posiadająca wykształcenie wyższe, ostatnio zatrudniona jako nauczyciel - począwszy od dnia l września 2007 r. pobiera emeryturę W dniu 21 maja 2007 r. złożyła w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. wniosek o przyznanie jej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową.
Zgodnie z orzeczeniem lekarza orzecznika i komisji lekarskiej organu rentowego niezdolność taka nie zachodzi.
W tych okolicznościach zapadła zaskarżona w niniejszym postępowaniu decyzja.
Dla ustalenia, czy stan zdrowia ubezpieczonej w związku z chorobą zawodową wskazuje, że utraciła ona całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu, jak również jednocześnie w celu zweryfikowania orzeczenia lekarza orzecznika i komisji lekarskiej ZUS, wymagane były wiadomości specjalne, zatem Sąd I instancji, działając na podstawie art. 278 k.p.c., dopuścił dowód z opinii biegłego laryngologa - zgodnie ze schorzeniem wskazywanym przez M. K. jako stanowiące o jej niezdolności do pracy w związku z choroba zawodową.