Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 21 września 2006 r., sygn. I ACa 852/06

Rozporządzenie przez osobę trzecią - w toku czynności obrotu wtórnego - przedmiotami majątkowymi, które na skutek czynności prawnej uznanej za bezskuteczną wobec wierzyciela (w trybie art. 527 in. k.c.) wyszły z majątku dłużnika, nie uzasadnia roszczenia wierzyciela wobec tej osoby o zwrot rzekomego bezpodstawnego wzbogacenia(w trybie art. 405 in. k.c.). Wierzyciel może pozywać kolejnego nabywcę („osobę czwartą”) w trybie art. 531 § 2 k.c. i od niej egzekwować świadczenie należne od dłużnika z zachowaniem zasad (ograniczeń) określonych w art. 532 k.c. W razie braku przesłanek skutecznego pozwania osoby czwartej wierzyciel nie uzyskuje zaspokojenia. Osobę trzecią można pozywać jedynie z tytułu ewentualnej odpowiedzialności deliktowej, gdy jej czynności dalszego rozporządzania można przypisać znamiona czynu niedozwolonego i gdy występują wszystkie przesłanki odpowiedzialności deliktowej.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu - Wydział I Cywilny po rozpoznaniu w dniu 21 września 2006 r. we Wrocławiu na rozprawie sprawy z powództwa Syndyka masy upadłości przedsiębiorcy Jana G. przeciwko Małgorzacie G. o zapłatę na skutek apelacji obu stron od wyroku Sądu Okręgowego we W. z dnia 3 lutego 2006 r. sygn. akt I C... 1. zmienił zaskarżony wyrok w pkt I w ten sposób, że powództwo oddalił i w pkt IV w ten sposób, że nie obciążył powoda kosztami procesu na rzecz strony pozwanej oraz uchylił pkt III tego wyroku; 2. oddalił apelację powoda; 3.nie obciążył powoda kosztami postępowania apelacyjnego na rzecz strony pozwanej.

Z  uzasadnienia

Zaskarżonym wyrokiem Sąd I instancji zasądził od pozwanej na rzecz powoda kwotę 187.500 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 16.06.2005 r. (pkt I wyroku). Oddalił dalej idące powództwo (pkt II).

Sąd orzekał ustalając, że dniu 24.02.2000 r. małżonkowie Jan i Małgorzata G. przed notariuszem zawarli umowę majątkową małżeńską o rozdzielności majątkowej o nr Rep. A nr (...), na podstawie której w/w nieruchomość przy ul. B. 5 „b” stała się ich współwłasnością po 1/2 części. Umową z dnia 02 marca 2000r. małżonkowie G. znieśli tytułem nieodpłatnym współwłasność w/w nieruchomości, w ten sposób, że nieruchomość tę nabyła w całości Małgorzata G.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00