Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 26 września 2006 r., sygn. I ACa 893/06

Dozwolona krytyka nie jest naganna i wyłącza bezprawność naruszenia dobra osobistego. Bezprawne są natomiast ekscesy krytyki. Niemożna bowiem przypisać tych przymiotów, które zgodnie z art. 41 prawa prasowego charakteryzują krytykę medialną, zwłaszcza rzetelności czy zgodności z zasadami współżycia społecznego, przypadkom jednostronnego przejaskrawienia w zakresie treści i formy, czy stosowania nieuprawnionych uogólnień.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu - Wydział I Cywilny po rozpoznaniu w dniu 26 września 2006 r. na rozprawie sprawy z powództwa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocyw W. przeciwko Fundacji Lux Veritatis we W. o ochronę dóbr osobistych na skutek apelacji strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 28 lutego 2006 r. sygn. akt I C 343/05 oddalił apelację i zasądził od strony pozwanej na rzecz strony powodowej kwotę 370 zł tytułem kosztów postępowania apelacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 lutego 2006 r. Sąd Okręgowy we W. nakazał pozwanej Fundacji Lux Veritatis we W. aby w terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku dokonała przeproszenia powodowej Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w W. za naruszenia jej dobra osobistego, przez opublikowanie w dowolnej formie na antenie telewizji „T.” w ciągu 7 kolejnych dni w godzinach pomiędzy 18 -21 oświadczenia o treści wskazanej w wyroku. Nadto Sąd zakazał stronie pozwanej na przyszłość emisji komentarza w formie pisemnej i ustnej do filmu „Przystanek Woodstock - Przemilczana Prawda” w zakresie ustalonym w treści przeprosin oraz nakazał uiścić stronie pozwanej na rzecz Domu Dziecka nr 1 we W. Kwotę 1 000 zł, zaś dalej idące powództwo oddalił.

Powyższy wyrok zapadł w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i rozważania - prawne:

Celem działania Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z siedzibą w W. jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegającej na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również działanie na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, przedmiotem działalności statutowej jest wspieranie finansowe i rzeczowe placówek i instytucji, zakup sprzętu, urządzeń i materiałów do realizacji celu fundacji, prowadzenie szkoleń w zakresie ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy, prowadzenie placówek szkolnych w tym zakresie, skupianie wokół idei fundacji ludzi, w tym młodzieży, organizowanie spotkań służących wymianie doświadczeń osób prowadzących działalność z zakresie zbieżnym z celami fundacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00