Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. III OSK 3446/21
Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o straży granicznej oraz § 4 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie trybu zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariuszy straży granicznej, decyzja o zawieszeniu funkcjonariusza w czynnościach służbowych utraci swoją moc prawną po prawomocnym zakończeniu postępowania karnego lub dyscyplinarnego. W sytuacji, gdy nastąpi wznowienie postępowania karnego wobec funkcjonariusza, wymagane jest wydanie nowej decyzji o zawieszeniu, gdyż pierwotna decyzja, której skutki prawne ustały, nie może być 'reaktywowana'."
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant: asystent sędziego Ewelina Gee-Milan po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Z.S. i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 1929/19 w sprawie ze skargi Z.S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lipca 2019 r., nr 1051/kadr/19 w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych oddala skargi kasacyjne.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. akt II SA/Wa 1929/19, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Z.S. stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lipca 2019 r., nr 1051/kadr/19 oraz utrzymanej nią w mocy decyzji Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 26 kwietnia 2019 r., nr 72 w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych oraz zasądził zwrot kosztów postępowania. W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny sprawy:
W dniu 22 sierpnia 2017 r. do Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej wpłynęła informacja z Prokuratury Okręgowej [...] o przedstawieniu Z.S., w ramach prowadzonego postępowania sygn. akt [...], postanowieniem z dnia 18 sierpnia 2017 r., zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2016 r. poz. 1137 ze zm., dalej k.k.), w zw. z art. 266 § 1 k.k., polegającego na tym, że: "w dniu 27 czerwca 2016 r. w B. przy ul. [...] jako funkcjonariusz publiczny chor. szt. SG Z.S. przekroczyła swoje uprawnienia w ten sposób, że nie posiadając uprawnienia do korzystania z bazy PESEL, uzyskała - w związku z pełnioną przez siebie funkcją specjalisty Sekcji Koordynacji i Nadzoru Wydziału do Spraw Cudzoziemców [...] Oddziału Straży Granicznej - od posiadającego takie uprawnienia (...) pełniącego funkcję Kierownika Zespołu do Spraw Cudzoziemców Grupy Zamiejscowej z siedzibą [...] Placówki Straży Granicznej [...], nad którego działalnością sprawowała merytoryczny nadzór, informacje w postaci danych adresowych (...), co do którego nie miała podstaw do prowadzenia czynności służbowych, a następnie wbrew przepisom ustawy i przyjętemu na siebie zobowiązaniu ujawniła je (...) w celu uzyskania dla niego korzyści osobistej w postaci możliwości nawiązania kontaktu prywatnego z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego [...] (...) prowadzącym dotyczące go bezpośrednio postępowanie administracyjne, czym działała na szkodę interesu publicznego w postaci ochrony tajemnicy służbowej i danych osobowych oraz na szkodę (...) w postaci jego prawa do prywatności".